Géniovia verzus hlupáci. Už neriešime hladomor, ale počty lajkov na sieťach

Všetci by sme chceli byť chytrí, lenže čo vlastne odlišuje génia od hlupáka? Definícií inteligencie existuje celý rad. Dá sa zovšeobecniť, že je to schopnosť riešiť problémy, s ktorými sme sa doteraz nikdy nestretli.

Burzový maklér, lekár alebo operátor jadrovej elektrárne teda nemusia byť ktovieako chytrí. Stačí sa im naučiť dokonale remeslo a robiť ho tak, ako ho poznajú z prednášok a kníh.

Inteligencia sa prejaví až v okamihu, keď je náhle niečo inak. Devízový trh sa rúca, pacient kolabuje a reaktor má odpojené chladenia. Ale pozor, inteligencia nie je len jedna.

Niektorí autori rozlišujú až 8 typov, náhodne napríklad logicko-matematickú, jazykovú, sociálnu alebo priestorovú. Štandardný IQ test dokáže merať len niektoré z nich, uvádza iDNES.cz.

Aj so vzdelaním súvisí chytrosť len veľmi voľne, čo všetci poznáme zo svojho okolia. Aj medzi ľuďmi s akademickými titulmi sa občas nájde - diplomaticky povedané - pomalšie mysliaci jedinec. K štúdiu je skôr než chytrosť potrebná pamäť.

A naopak - aj ľudia, ktorí sotva preliezli základkou, niekedy bývajú vysoko inteligentní. Uplatniť mentálne vlohy v škole im zabránila napríklad vrodená porucha učenia, problémy s autoritami alebo nedostatok vzorov v rodine.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 88% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.