Štúdia: Polovica pacientov so závažným covidom má trvalé poškodenie srdca

Štúdia publikovaná v European Heart Journal sa zamerala na 148 pacientov zo šiestich nemocníc v Londýne vo Veľkej Británii a zistila, že pacienti, ktorí mali závažný COVID-19 a zvýšenú hladinu proteínu zvaného troponín, mali väčšiu pravdepodobnosť poškodenia srdca.

MRI ukázala niekoľko druhov poškodenia

Troponín sa uvoľňuje do krvi pri poranení srdcového svalu a môže dôjsť k zvýšeniu jeho hladiny, ak je upchaté niečo ako tepna alebo dôjde k zápalu srdca. Extrémne vysoké hladiny často naznačujú, že človek utrpel infarkt.

Predchádzajúci výskum ukázal, že asi pätina pacientov hospitalizovaných s COVID-19 má tiež zvýšené hladiny troponínu. Tie súvisia aj s horšími výsledkami a zvýšeným rizikom úmrtia. Príčina a rozsah poškodenia však neboli úplne preskúmané.

Táto najnovšia štúdia pomocou magnetickej rezonancie (MRI) zistila niekoľko druhov poškodenia srdca u pacientov s covidom so zvýšenou hladinou troponínu vrátane zápalu srdcového svalu, zjazvenia alebo smrti srdcového tkaniva, obmedzeného prívodu krvi do srdca alebo kombináciou všetkých troch.

„Našli sme dôkazy o vysokej miere poškodenia srdcového svalu, ktoré bolo možné vidieť na skenoch mesiac alebo dva po prepustení. Aj keď niektoré z nich už mohli existovať, skenovanie magnetickou rezonanciou ukazuje, že niektoré boli nové a pravdepodobne ich spôsobil COVID-19,“ uviedla hlavná autorka štúdie Marianna Fontana, profesorka kardiológie na University College London.

Môže zvýšiť riziko srdcového zlyhania

Štúdia zistila, že časti srdca, ktoré sú zodpovedné za pumpovanie okysličenej krvi do tela, boli normálne u 89 percent pacientov, ale 54 percent malo známky zjazvenia alebo poranenia srdcového svalu.

Ďalej len niečo viac ako štvrtina mala zjazvenie po zápale, zatiaľ čo 22 percent malo infarkt alebo ischémiu, pričom 6 percent malo oboje. Štúdia nakoniec zistila, že 8 percent účastníkov malo pokračujúci zápal srdca.

Fontana vysvetľuje, že zatiaľ čo vo väčšine prípadov je srdcové poškodenie bežné a nebude mať pravdepodobne vplyv na funkciu srdca, schopnosť identifikovať typ poškodenia môže byť užitočná, najmä pokiaľ ide o výber pacientov s vyšším alebo nižším rizikom.

„V najvážnejších prípadoch existujú obavy, že toto poškodenie môže v budúcnosti zvýšiť riziko srdcového zlyhania,“ vysvetlila.

Naznačuje to viacero výskumov 

Je však potrebný ďalší výskum, najmä aby sa zistilo, ako ovplyvňuje srdce tých, ktorí neboli hospitalizovaní, pretože čoraz viac výskumov naznačuje, že väčšina ľudí, ktorí dostali covid, môže mať pretrvávajúce poškodenie srdca.

Napríklad štúdia publikovaná v júni 2020 v časopise JAMA zistila, že 78 percent nedávno zotavených pacientov s covidom malo srdcové abnormality a 60 percent malo pretrvávajúci zápal.

Ďalšia štúdia zameraná na pracovníkov v zdravotníctve, ktorí sa zotavili z covidu, zistila, že takmer 40 percent bolo diagnostikovaných s myokarditídou alebo myoperikarditídou a zatiaľ čo u menej ako polovice z nich sa v čase skenovania prejavili príznaky.