Štúdia: Ak nosíte okuliare, máte trikrát menšie riziko, že chytíte koronavírus

Indická štúdia naznačuje, že u ľudí, ktorí nosia okuliare, je až trikrát menšia pravdepodobnosť infikovania koronavírusom, píše portál Independent.

Jedným zo spôsobov, ako sa vám totiž môže dostať do tela, je dotýkaním sa nielen nosa a úst, ale aj očí. Vedci v Indii však tvrdia, že ľudia, ktorí nosia okuliare, si oči menej trú a sú preto vystavení menšiemu riziku, že sa nakazia.

V nerecenzovanej štúdii zverejnenej na stránke medRxiv skúmali počas dvoch týždňov minulého leta 304 ľudí, z toho 223 mužov a 81 žien v nemocnici v severnej Indii.

Pacienti boli vo veku 10 až 80 rokov a všetky mali hlásené príznaky koronavírusu. 19 percent z nich uviedlo, že väčšinu času nosili okuliare.

Vedci zistili, že účastníci sa dotýkali svojej tváre priemerne až 23-krát každú hodinu a očí priemerne trikrát za hodinu.

„Dotýkanie sa a trenie očí kontaminovanými rukami môže byť významnou cestou pre infekciu. Dlhodobé používanie okuliarov môže zabrániť opakovanému dotyku a treniu očí,“ uvádza sa v správe.

Lekári už skôr odporúčali, aby ľudia prešli z kontaktných šošoviek na okuliare, aby zabránili možnému prenosu koronavírusu z rúk do očí.