GPS ľudského tela. Čo všetko prezradí krv?

Červená ako ruža? Alebo ako jablko? Nie, to prvé prirovnanie, ktoré asi každému pri farbe lásky a vášne napadne, je krv.

Možno preto, že sme jej doslova plní, koluje v našich cievach od veľkých srdcových tepien až po drobné vlásočnice v končekoch prstov.

​Nebudeme tu básniť o tom, aká je to životodarná a nekonečne vzácna tekutina, hoci je to pravda. Preskúmame ju však veľmi zblízka, optikou mikroskopu, aby sme nazreli do jej zloženia a špecifík.

Pretože je takým GPS nášho tela, ktoré nám môže prezradiť veľa o jeho fungovaní a najmä o tom, keď niečo nie je v poriadku. Čo všetko teda vieme vyčítať z niekoľkých kvapiek krvi?

A nakoľko môže súvisieť konkrétna krvná skupina napríklad s náchylnosťou na infekcie či schopnosťou zvládať vírusové ochorenia?

Kým sa pustíme do rozpletania toho, aký obraz o našom zdravotnom stave nám vie poskytnúť, zopakujme si rýchlo niekoľko faktov zo stredoškolskej biológie.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 92% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.