Krv môžete darovať aj počas korony

Aj keď objav krvných skupín a Rh faktoru nie je ničím novým, mnohí ľudia nevedia, čo presne toto označenie znamená. Na čo slúžia antigény na povrchu červených krviniek a čo môže nastať, ak by sme pri transfúzii dostali nevyhovujúcu krvnú skupinu?

Membrána červených krviniek sa skladá z dvoch vrstiev fosfolipidov a významnou zložkou membrány je aj cholesterol.

Do membrány sú zakotvené viaceré molekuly bielkovín a cukrov, ktoré spĺňajú rôzne funkcie dôležité pre život bunky. Nie je teda tuhou nemennou blanou nepriepustnou pre okolie, naopak, komunikuje s okolitým prostredím.

​Molekuly bielkovín a cukrov slúžia pre bunku ako kanály na výmenu vody, draslíka a sodíka na rôzne enzymatické reakcie, na udržanie pevnosti a pružnosti membrány, na jej kontakty s okolitými bunkami a na mnohé ďalšie funkcie.

Niektoré z týchto molekúl majú svoju štruktúru, ktorá je jedinečná pre náš organizmus, niektoré sú spoločné pre skupiny ľudí alebo aj pre všetkých ľudí, a dokonca aj pre celú živú prírodu.

Neexistujú dvaja ľudia, ktorí by mali úplne zhodné všetky tieto molekulové štruktúry, okrem jednovaječných dvojčiat.

O neporušenosť štruktúry a funkcie buniek sa stará imunitný (obranný) systém – stále kontroluje nedotknutosť nášho organizmu.

Dokáže rozoznať cudzie molekuly a mikroorganizmy, ale aj choré bunky. Vlastné bielkovinové a cukrové molekuly toleruje, lebo s nimi vyrastal

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.