Črevá ako semafor zdravia. Čo sa deje s telom, keď dobre nefungujú?

Nie je to tak dávno, čo boli v spoločnosti tabu. Prezradiť o niekom, že mu dobre nefungujú črevá, bola tak trochu podpásovka. Dôkazom je aj scéna zo slávnej knihy Žart od Milana Kunderu.

Hlavná hrdinka sedí s plačom na toalete po tom, ako zjedla tubu liekov od svojho mladého kolegu. Spravila tak z nešťastnej lásky – v domnení, že jej pomôžu na „druhý svet“.

​Za dverami stojí Ludvík, príčina jej utrpenia, a z mladíka – ktorý je zas mimochodom nešťastne zaľúbený do nej – sa snaží zlostne vymámiť, o aké lieky šlo a prečo ich mal, preboha, v tube s iným označením.

Ten sa zdráha, no napokon sa celý červený rozkričí: „Boli to preháňadlá! Má azda celý svet vedieť o tom, že mám problémy s črevami?!“

Príznaky bez choroby

V 21. storočí je situácia iná: celý svet už dávno vie, že sme v tých problémoch spolu. A pôvodne tabuizovaná téma sa mení na vyhľadávanú konverzačnú záležitosť.

Výmena osobných skúseností je v čase záplavy nešpecifických tráviacich problémov, potravinových alergií, intolerancií či senzitivít viac ako vítaná.

To, že gastroenterologické problémy patria k najmenej objasneným, potvrdzuje aj Julius Špičák, prednosta Kliniky hepatogastroenterológie pražského IKEM-u v predhovore k novej knihe gastroenterológa Ladislava Kuželu Zdravé črevo a trávenie: „V žiadnom inom odbore nepredstavujú päťdesiat percent z celkového systematického súhrnu a tridsať percent návštevnosti ambulancií funkčné poruchy.“

Inými slovami, poruchy, pri ktorých nevidno žiadne poškodenie príslušných orgánov.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 93% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.