Srdce a jeho nepriatelia. Čo mu škodí a čo prospieva?

Pribúdajú pacienti s vysokým tlakom, poruchami metabolizmu tukov, obezitou, cukrovkou. A ešte sa k tomu málo hýbeme, nezdravo jeme a prevencia nám je „ukradnutá“. Ešte šťastie, že nám pomáhajú prežiť výdobytky medicíny - kvalitnejšie lieky, diagnostika a šetrnejšie operácie.

​Svalovú hmotu, ktorá zabezpečuje krvný obeh v tele, naši prapredkovia považovali za niečo mystické - za centrum myšlienok, emócií, pamäti, osobnosti. Srdce uctievali ako zdroj hlbokej múdrosti, tajomna, moci a krásy, rozhodne to nebola iba obyčajná pumpa.

Aj keby sme o filozofických a mystických zobrazeniach srdca vedecky pochybovali, tak pokojne tento symbol použijeme v bežnej komunikácii. Len si zoberme, čo robíme na četovacích aplikáciách alebo sociálnych sieťach.

​Naše debaty s najbližšími sú plné srdiečok, ktoré nahradia slová ako ľúbim ťa, chýbaš mi, už sa ťa neviem dočkať, dobre si to napísal a ďalšie... A, naopak, keď vidíme emotikon prebodnutého alebo rozdeleného srdca, okamžite nám zasvieti kontrolka, že sa asi stalo niečo zlé.

Srdce, či si to priznáme, alebo nie, je jednoducho niečo viac ako iné orgány, aj keď to z vedeckého hľadiska nemá žiadnu logiku. Ale poslali ste už niekomu emotikon pľúc alebo slepého čreva? A čo by vlastne taký emotikon znamenal? Symboly srdca vieme čítať všetci.

Štatistiky sú neúprosné

Napriek tomu, že k srdcu mimoriadne vzhliadame, robíme to iba naoko. De facto na tento orgán väčšinou pri prevencii „kašleme“ rovnako ako na zvyšok tela. No a srdce nám to potom v plnej sile vracia.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 90% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.