Peľ môže zvýšiť riziko covidu, aj keď nemáte alergiu, ukázal výskum

Fyziológ rastlín Lewis Ziska, spoluautor novej recenzovanej štúdie a ďalších nedávnych výskumov zameraných na peľ a klimatickú zmenu, vysvetlil zistenia ohľadne covidu. Priniesol ich server ScienceAlert.

Čo má peľ spoločné s vírusom?

Najdôležitejším faktom novej štúdie je, že peľ môže byť faktorom pri novému prepuknutiu covidu. Už pred pár rokmi sa zistilo, že peľ môže potlačiť reakciu ľudského imunitného systému na vírusy.

Prelínanie s proteínmi, ktoré signalizujú antivírusové reakcie v bunkách lemujúcich dýchacie cesty, môže spôsobiť, že ľudia budú náchylnejší na celý rad respiračných vírusov, ako je vírus chrípky a iné vírusy SARS.

Vedci sa v štúdii osobitne zamerali na covid. Chceli vidieť, ako sa zmenil počet nových infekcií s nárastom a poklesom úrovne peľu v 31 krajinách sveta.

Zistili, že v priemere asi 44 percent variability v miere prípadov covidu súviselo s vystavením peľu, často v interakcii s vlhkosťou a teplotou.

Miera infekcie mala tendenciu stúpať štyri dni po vysokom počte peľov. Ak nedošlo k lokálnemu lockdownu, miera infekcie sa zvýšila v priemere asi o 4 percentá na 100 peľových zŕn na meter kubický vzduchu. Prísny lockdown znížil nárast o polovicu.

Toto vystavenie peľu nie je problémom iba pre ľudí so sennou nádchou. Je to reakcia na peľ vo všeobecnosti. Aj druhy peľu, ktoré zvyčajne nespôsobujú alergické reakcie, súviseli s nárastom infekcií covidu.

Aké preventívne opatrenia môžu ľudia prijať?

V dňoch s vysokým počtom peľov sa pokúste zostať v interiéri, aby ste čo najviac obmedzili vystavenie peľom.

Keď ste vonku, počas peľovej sezóny noste rúško. Peľové zrná sú dostatočne veľké na to, aby ich udržalo takmer akékoľvek rúško určené na alergie. Ak však kýchate a kašlete, noste rúško, ktoré je účinné proti koronavírusu, odporúčajú vedci.

Ak ste bez príznakov covidu, kýchanie a kašľanie zvyšuje šance na šírenie vírusu. Mierne prípady covidu by sa tiež mohli zameniť za alergie.