Choroby zrodené z psychiky. Ako nám emócie ničia telo?

Trápia vás kožné problémy? Máte problémy so sebanenávisťou. Trpíte žalúdočnými vredmi? Vyriešte si vnútornú zlobu.

Ak sa chcete zbaviť hemoroidov, posvieťte si na nespracovanú minulosť, v prípade alergií či astmy zas na vlastné pocity nebezpečenstva. Zvýšený cholesterol poukazuje na neuvoľnenú radosť a alzheimer zas na intenzívny pocit nespravodlivosti.

​Zvýšili vám uvedené múdrosti tlak? Alebo vo vás predsa len cinkli na inú, jemnejšiu strunu? V oboch prípadoch ste tu správne.

Karikatúra – lebo práve ňou úvodné vety sú, v tomto prípade, samozrejme, psychosomatiky – je totiž čarovná v tom, že jav síce zveličí, ale nepoprie jeho podstatu.

Inými slovami: kožné problémy naozaj môžu byť dôsledkom negatívneho vzťahu k sebe samému. Vtip je v tom, že to neplatí vždy. A že prípadnú súvislosť musíte podpísať vy sami.

Lebo kým väčšina medicínskych odborov pristupuje k človeku ako k objektu, pri psychosomatike zohráva kľúčovú rolu práve subjektivita. To neznamená, že je menej platná. Akurát pracuje s inými metódami. A vyžaduje, aby ste boli nápomocní.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 94% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.