Koronavírus si ešte nevšimol, že s ním bojujeme, hovorí neurochirurg

Vladimír Beneš je svetovo známym neurochirurgom. Posledný rok aj jeho život sčasti riadi epidémia koronavírusu. Na rozdiel od neurochirurgie, pretože choroby mozgu väčšinou počkať nemôžu.

Záchranu však vidí - očkovanie. "Pre jeho odmietačov nemám pochopenie," hovorí pre iDNES.cz neurochirurg pražskej Ústrednej vojenskej nemocnice.

V prednáškach hovoríte: "Neviem nič iné ako neurochirurgiu, takže musím hovoriť o nej." Aj preto ste sa od začiatku k epidémiu nevyjadrovali. Spýtam sa teda inak. Neunavuje vás už súčasná situácia - ako občana Beneša?

Nevyjadroval som sa k nej, pretože som si predstavil situáciu, kedy by mi profesor Prymula hovoril, ako mám operovať. Vysmial by som sa mu.

O epidemiológii viem, že existuje, mám z nej štátnu skúšku, ale to už je roky rokúce a prakticky nič si z toho odboru nepamätám.

Áno, unavuje ma, že človek nikam nemôže, sedím doma už rok a v cudzine, kam som jazdil štrnásťkrát ročne, som nebol.

Nie sú divadlá, výstavy, koncerty, nemôžem do krčmy s kamarátmi, mariáš hrám v ilegalite. Život sa orezal na to bazálne. Človek ide do práce, domov a nič iné nemáme.

Vidíte svetlo na konci tunela?

Je to vakcína. Sám som sa nechal zaočkovať hneď prvý deň, počkal som si tú hodinu, až odíde Andrej Babiš (český premiér bol očkovaný v Ústrednej vojenskej nemocnici ako prv

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.