Tlstí verzus chudí. Kde sú hranice korektnosti a zdravia?

Hmotnosť už dávno nie je nepriestreľným tabu, no predsudky stále panujú. Na obe strany. Keď sa o tom začne hovoriť, hrozia hádky, takže opatrne.

Rodinné stretnutie. Prišli ľudia rôzneho veku, profesií, životného štýlu, vzhľadu. Nálada výborná, kým ...
„Čo to chrúmeš? Ako to môžeš jesť?“
„Stonkový zeler, nepoznáš, však?“
„Ani nechcem. Ja si doprajem, aby som zo života niečo mal.“
„A čo si dopriavaš? Litre sladkých limonád, zákusky s horou umelej šľahačky? Cukrovku?“
„Decká, tak kvôli tomu sme sa nestretli, prestaňte.“
„Tak nech sa nestará, čo jem.“
„No áno, my vieme, že sa hráš na modelku.“
„Len nechcem mať také bandero, aké tu vidím okolo seba.“
„Vieš, čo sa hovorí? Že chudí budú čoskoro tuhí. Ha, ha ha.“
„Daj už Aničke pokoj, keď si drží postavu, je to jej vec. Anička, dáš si k tomu tatarku?“

Nepoznáte to náhodou? Nezažili ste niečo také? Podobné debaty nie sú výnimočné, aj keď časy sa ľahko menia a aj tu sa začala prejavovať všadeprítomná hyperkorektnost.

Povedať niekomu, že má nadváhu, je neslušné. Všimnime si však, že povedať niekomu, že je chudý, sa za spoločensky nevhodné až tak veľmi nepovažuje.

„No ty si kosť a koža, nepreháňaš to s tým zdravým jedlom a cvičením?“ Toto naši blízki vyrieknu pokojne. „No ty si samá slanina, nepreháňaš to s tým nezdravým jedlom a sedením pri počítači?“

Zato toto hovoria do očí málokedy. Spravidla tá veta zaznie za chrbtom toho, komu je určená, teda po tom, ako zmizol z dosluchu. Najvýraznejšie sa boj medzi úzkymi a bacuľatými prejavuje v móde a v reklame.

Objavilo sa veľa dievčat a žien, ktoré sa stali úspešnými, hojne sledovanými influencerkami na sociálnych sieťach vďaka tomu, že predvádzajú oblečenie či kozmetiku, hoci sú značne kypré. Čo skôr nebývalo zvykom.

Priaznivci tohto trendu to označujú za užitočný boj proti úspechu výrazne chudých modeliek, kvôli ktorým dievčatá neprirodzene a nebezpečne chudnú, pretože chcú vyzerať rovnako.

„Som tučná a šťastná. Nevnucujte mi svoje ideály. Darí sa mi skvele aj bez vášho súhlasu,“ hlási jedna z najúspešnejších influenceriek a modeliek Tess Holliday. Meria 165 centimetr

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.