Nádej v boji s covidom. Starostlivosť o črevá môže ochrániť pred vážnym priebehom

Často zabúdame, že sa v črevách ukrýva 70 až 80 percent ľudskej imunity. Je síce žiaduce podporovať obranyschopnosť organizmu zvýšeným prísunom vitamínov, omega-3 či ďalších látok, či už z doplnkov alebo z jedla, ale rozhodne je potrebné pamätať na to, aké dôležité je pre nás prostredie v našom čreve.

Pretože dobrý mikrobiom v čreve môže pomôcť aj v aktuálnej situácii - kedy sa ľudia snažia covidu buď vyhnúť, alebo mať čo najľahší možný priebeh.

Vedecký tím zložený z expertov Infekčnej kliniky FN Brno, Výskumného ústavu veterinárneho lekárstva v Brne a firmy Medi Pharma Vision, s.r.o. začal výskum zameraný na sledovanie zmien črevného mikrobiomu u pacientov s ťažkým priebehom infekcie covidu.

Cieľom celého projektu je podľa týždenníka vyvinúť postup k regulácii imunitného systému prostredníctvom úpravy črevného mikrobiomu. Teda čím v lepšom stave budú vaše črevá, tým budete silnejší.

Chýbali bifidobaktérie

Analýzy prvých 50 pacientov s komplikovaným priebehom koronavírusu ukázali, že práve črevná mikrobiota bola chorobou zásadne narušená. Náročné testy prebehli v laboratóriách Medi Pharma Vision a Výskumného ústavu veterinárneho lekárstva v Brne.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 73% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.