Je to živé peklo. Kone napáda herpes vírus, majú podobné príznaky ako ľudia s covidom

Zatiaľ čo sa celý svet zápasí s covidom, do toho jazdeckého ešte preniká epidémia herpes vírusu typu EHV-1. Nákaza vypukla v španielskej Valencii už koncom februára, kde sa konali medzinárodné preteky. Od tej doby sa nebezpečne šíri Európou, uvádzajú Lidovky.cz.

Konský vírus spôsobuje chorobu rhinopneumóniu, ktorá postihuje dýchací systém, ale aj nervový aparát. To sa potom v krajnom prípade prejavuje obrnou nervov, kôň stuhne a nemôže sa pohnúť. Zasahuje tiež reprodukčné orgány a u kobýl môže vyvolať predčasné potraty.

Španielske peklo

"Je to živé peklo. Žijeme v strachu, či naši kone vírus dostanú, alebo nie. Všetci tu videli zvieratá umierať. Kone, ktorí vyzerali zdravé, o dva dni neskôr zomreli," opísal na konci februára situáciu vo Valencii jeden z prítomných jazdcov.

Nákaza tam bola potvrdená u viac ako 50 koní, niekoľko ich na mieste zomrelo a vyše 160 zvierat muselo do karantény. Celkom sa medzinárodnej súťaže zúčastnilo vyše 700 koní z rôznych kútov Európy.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 60% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.