Koronavírus spustil aj pandémiu psychických problémov. Niektoré môžu trvať roky

S pokračujúcou pandémiou koronavírusu celosvetovo vzrástla miera duševných chorôb. Mnoho ľudí, ktorí nemohli cestovať alebo stýkať sa s priateľmi a rodinou, zaznamenalo prudký pokles psychickej pohody, čo niektorí lekári nazývajú druhou pandémiou. Psychiatrické ochorenia spôsobil aj COVID-19, po ktorého prekonaní ich má mnoho pacientov.

Máme viac úzkosti a depresie

Zhoršujúce sa duševné zdravie sa týka aj Slovákov. Podľa dát, ktoré zverejnila Všeobecná zdravotná poisťovňa, sa v minulom roku predpísalo o 31 500 viac psychiatrických liečiv ako v roku 2019.

Išlo najmä o lieky, ktoré sa používajú na krátkodobú liečbu úzkostných porúch a antidepresíva. Psychické problémy sa pritom začali objavovať aj u ľudí, ktorí ich predtým nemali.

„Už od začiatku pandémie upozorňujeme na to, že protipandemické opatrenia ako obmedzenie sociálnych kontaktov či zatvorenie ekonomiky budú mať vážne dopady na psychické zdravie všetkých obyvateľov. A to sa nám pravidelne ukazuje v našich reprezentatívnych prieskumoch,“ uviedla v tlačovej správe Kamila Urban z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie Slovenskej akadémie vied.

Najväčšiu mieru stresu a depresívneho prežívania či úzkosti podľa nej zažívajú najmä mladí ľudia, pre ktorých je vývinovo dôležité udržiavať sociálne kontakty s rovesníkmi a využívať zvládacie stratégie, ktoré sú založené na spoločnom stretávaní sa a rozhovoroch, čo im teraz nie je umožnené.

Starší ľudia majú naopak množstvo rôznych preventívnych stratégií, ktoré dokážu v danej situácii efek

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.