Psychoterapeut Cagáň: Pandémia vplýva na páry podobne ako narodenie dieťaťa

Psychoterapeut Roland Cagáň vysvetľuje, prečo súčasná situácia vykazuje znaky traumy, v čom pôsobí na pár podobne ako narodenie dieťaťa a čo robiť pre to, aby sme z nej vyviazli s čo najmenšími stratami.

Čo s nami spravila pandémia z pohľadu vás ako psychoterapeuta?

Na všetko sa pozerám cez jednoduché emócie: zaťažila nás. A s tou záťažou sme sa museli nejako vyrovnať – či už cez hnev, cez strach alebo pocit bezmocnosti. A hľadať zdroje, ako ju prekonať. Ešte by som podotkol, že sa mi zdá, že to prebehlo nie celkom uvedomelo.

Ľudia si neuvedomujú, že za ich nepríjemné pocity môže pandémia?

Mnohí nie. V terapii mi napríklad pribudol počet párov, pričom si neuvedomujú, že na ich vzťahové problémy má vplyv práve ona. Partneri nadávajú na seba navzájom.

Nežijeme predsa v normálnych časoch, hovorím im, je preto logické, že pociťujete zvýšenú záťaž. Prichádzajú tiež dávni klienti, že sa im po rokoch zhoršil stav – vrátili sa úzkosti, depresie a podobne.

Ktorých ľudí zasiahla pandémia najťažšie?

Tých, ktorí mali už pred jej nástupom nerovnováhu v zdrojoch. Ktorí napríklad žili sami. Už predtým mali malé zdroje v tom zmysle, že sa len občas vídali s kamarátmi, a teraz, počas pandémie, zostali úplne sami.

Pandémia má isté fázy, odráža sa to aj na klientoch? Učia sa ľudia zvládať túto situáciu čoraz lepšie alebo sú, naopak, čoraz unavenejší?

Asi na to odpovedám aj cez seba – druhá vlna je ťažšia. Ak sme v prvej vlne mali „nejaké zásoby v ruksaku“, v tejto druhej už nemáme. Sám som unavenejší a podobne to vnímam aj u ľudí.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 90% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.