Koľko ľudí sa nakazí na koncerte? Zistil to reálny experiment s päťtisíc divákmi

Koncert slúžil ako experiment a má pomôcť pri organizovaní veľkých kultúrnych podujatí počas pandémie covidu-19.

Diváci museli mať počas neho nasadené respirátory triedy FFP2. Krátko pred začiatkom koncertu sa navyše podrobili antigénovému testu.

"Nič nenasvedčuje tomu, že by počas akcie došlo k prenosu (koronavírusom)," uviedol epidemiológ Josep Maria Llibre.

U účastníkov koncertu sa počas nasledujúcich pätnástich dní potvrdilo šesť prípadov nákazy koronavírusu. Najmenej u štyroch sú si ale lekári úplne istí, že nesúvisia s účasťou na hudobnej akcii.

Podľa zdravotníkov a epidemiológov bolo kľúčové dodržiavanie hygienických predpisov a vysoká kvalita vetrania krytej haly, kde sa koncert indie rockovej skupiny Love of Lesbian uskutočnil. Okrem nosenia respirátorov ale účastníci nemuseli dodržiavať ďalšie striktné pravidlá, napríklad rozostupy.

Výsledky pilotného koncertu potešili miestnych politikov. "Je možné uvoľniť obmedzenia, a to vrátane kultúrnych podujatí, ktorých organizovanie je potrebné obnoviť," uviedol zástupca starostu Barcelony Jaume Collboni.

Katalánsko dlho vykazovalo vyšší výskyt koronavírusy, než koľko bol celošpanělský priemer. Podľa pondelňajších údajov ministerstva zdravotníctva na región pripadalo za posledné dva týždne 296 nakazených na 100-tisíc obyvateľov, v celom Španielsku to bolo 236 infikovaných ľudí na 100-tisíc obyvateľov. Protiepidemické opatrenia v Španielsku nastavujú vo väčšine prípadov jednotlivé autonómne oblasti.