V Peru vedci objavili novú mutáciu koronavírusu. Je nebezpečnejšia?

Tamojší vedci teraz novú mutáciu skúmajú, zatiaľ však nie sú schopní povedať, či sa šíri rýchlejšie alebo spôsobuje vážnejšie zdravotné komplikácie. Čile i Peru sa od marca stretávajú s výrazným zhoršením epidemickej situácie.

"Jediné, čo vieme, je, že sa (mutácia) začala objavovať v rovnakej dobe, kedy v Peru začínala druhá vlna (pandémie)," povedal peruánsky mikrobiológ Pablo Tsukayama.

Podľa neho stojí variant, nazvaná č.37, za asi 40 percentami nákaz skúmaných v peruánskej metropole Lime od januára do marca. Mutáciu zaznamenali v celom Peru, ďalej v Čile a tiež Argentíne, Kolumbii, Ekvádore či v USA.

Podľa Tsukayamu nemožno povedať, či nová mutácia vznikla v Peru, alebo v Čile. Obe krajiny majú tento rok podobný epidemický vývoj a ešte v marci medzi nimi fungovalo pravidelné letecké spojenie.

Kedy terajšia druhá vlna v Peru dosiahne vrchol, nemožno podľa peruánskeho experta odhadnúť. Už pred mesiacom a pol sa podľa neho peruánski epidemiológovia domnievali, že druhá vlna vrcholí. "Vieme len to, že táto pandémia sa chová úplne nepredvídateľne," dodal Tsukayama.

S výrazným nárastom denných nákaz sa stále potýka aj Čile, ktoré pritom očkuje proti covidu v regióne najrýchlejšie a vo svetovom porovnaní je na piatom mieste. Aspoň jednu dávku vakcíny tam dostalo asi 41 percent obyvateľov, čo je skoro rovnako ako v USA.