Mutáciám nezabránime, hovorí imunológ. Čo zatiaľ vieme o tej indickej?

Podľa imunológa Václava Hořejšího z českého Ústavu molekulárnej genetiky Akadémie vied je sekvenovanie nástroj, ktorý môže krajinu ochrániť pred problémom.

V relácii Interview pre iDNES.cz to uviedol na príklade Česka: "Sekvenovanie, teda určovanie toho, aký variant sa kde vyskytuje, kde sa začína rodiť ohnisko, z ktorého sa šíri nový variant, sa u nás zďaleka nerobí dostatočne. Mala by byť priorita ministerstva zdravotníctva tohle zorganizovať a zaplatiť, pretože to je niečo kriticky dôležitého."

Tvorbe mutácií sa nedá zabrániť

Na sekvenovanie česká vláda vyčlenila pred dvoma týždňami 160 miliónov korún, čo by umožnilo skúmať približne 8 400 vzoriek mesačne.

Podľa Hořejšího je to ale strašne málo. "Malo by to byť niekoľkonásobne viac. Je to nástroj, ktorý nás môže ochrániť od veľkého problému, takže by sa na tom nemalo šetriť," varoval imunológ s tým, že keby do toho vláda investovala trikrát toľko, oplatilo by sa to.

Tvorbe mutácií sa podľa Hořejšího nedá zabrániť, pretože prebiehajú spontánne.

"Čím viac je vírusu v populácii, tým je väčšia pravdepodobnosť, že niekde vznikne nejaká mutácia. Tu a tam sa objaví zlá mutácia, ktorá sa rýchlejšie šíri alebo má horší priebeh alebo uniká protilátkam. Jediná obrana proti tomu je, aby sme udržiavali čo najnižší celkový počet prípadov v populácii," vysvetlil odborník.

O indickej mutácii zatiaľ poriadne nič nevieme

O indickej mutácii odborníci zatiaľ poriadne nič nevedia. "Nákazlivá je asi podobne ako tá britská. Určite je na mieste opatrnosť," povedal pre iDNES.cz Hořejší.

"Sú podozrenia, že by to mohlo byť niečo nebezpečné, že by sa to mohlo rýchlejšie šíriť a vyvolávať vážnejšie ochorenie a hlavne že by to možno mohlo unikať protilátkam, ktoré sú vyvolávané očkovaním alebo prekonaním choroby," podotkol Hořejší s tým, že keby sa tieto podozrenia potvrdili, bolo by to veľmi zlé.

"Čierny scenár je, že keby sa nejaký taký variant naozaj vyskytol a prevážil by, celú očkovacie akciu by sme museli opakovať znovu s novou vakcínou. Musím zdôrazniť, že to zatiaľ nevieme, ešte len sa to dozvieme," povedal Hořejší.

Podľa neho je ale súčasný zlý vývoj epidémie v Indii spôsobený predovšetkým tým, že "úplne nezodpovedne zrušili niektoré obmedzenia, zvlášť veľkých zhromaždení."