Zbytočný boj o lepok. Ako na nás pôsobí múka?

Hoci som už poskúšala všakovaké dobroty a špeciality z kuchýň celého sveta (vrátane všemožných morských plodov, ustríc, slimákov, rias či konského mäsa), jedným z najväčších pôžitkov pre mňa zostáva krajec čerstvého chleba. Len tak, maximálne s troškou soli.

A od opätovného návratu popularity kváskových chlebov a pečiva smelo vyhlasujem, že kúsok čerstvého chleba je pre mňa ten najlepší zákusok.

​Stále však pribúda ľudí, ktorí pri pohľade naň len smutne alebo dokonca znechutene odvrátia zrak. Pretože im pšeničná múka, z ktorej je zväčša upečený, spôsobuje vážne problémy. Alebo si to aspoň myslia.

Nie je to dávno, čo sa múka ocitla popri cukre a soli v kategórii takzvaných „bielych jedov“. Mnohé celebrity či športovci sa predháňajú vo vyhláseniach, ako im strava bez múky (presnejšie bez lepku) zmenila život od základov a vďaka nej schudli, zvýšili výkonnosť, objavili kvantá novej energie a bohviečo ešte.

Po prvotnom boome však, zdá sa, ošiaľ pomaličky opadáva a odborníci tomu len tlieskajú. Ako je to teda s múkou a lepkom? Kedy a komu spôsobujú muky? A môžu, naopak, liečiť?

Revolúcia v stravovaní

„Píše“ sa rok 8 000 pred Kristom a niekde v oblasti Blízkeho východu si žena všimne štíhle zelené steblá s niekoľkými zrnkami. Keď ich ochutná, je príjemne prekvapená, a tak niekoľko stebiel zoberie domov, aby ich dala ochutnať aj ostatným v kmeni.

Po niekoľkých týždňoch žena spozoruje, že kúsok od domu, kam odhodila zvyšky, sa zo zeme derú zelené výhonky. Ohradí ich, aby ich nezožrali kozy, a sleduje, čo sa s nimi bude diať.

Keď dozrejú, časť zrniek zje so svojimi najbližšími a časť zaseje pri dome. A steblá zase dorastú a je ich viac ako predtým. Keď to vidia susedky, chcú mať políčko aj ony. O niekoľko storočí sa už v týchto miestach stelú lány obilia.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 91% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.