Organizmus prežil v ľade 24-tisíc rokov, odhady počítali len s desiatimi

Pôvodné odhady vedcov počítali s iba desiatimi rokmi, ktoré sú organizmy schopné zmrznuté prežiť. Teraz majú za to, že schopnosť organizmov prežiť v ľade je v podstate neobmedzená.

Vedci našli organizmus z triedy bledoidiek v rieke Alayeza v ruskej Arktíde. V hĺbke 3,5 m pod povrchom dna stredného toku rieky sa po tisícročia nachádzal v stave takzvanej anabiózy, teda stave, ktorým niektoré jednoduchšie organizmy reagujú na nepriaznivé životné podmienky.

Vedci ho rozmrazili, načo sa organizmus nepohlavne rozmnožil. Rádiokarbónovou metódou datovania určili, že je starý medzi 23 960 a 24 485 rokmi.

"Odnášame si z toho zistenie, že mnohobunkové organizmy môžu byť zmrazené a uchované tisíce rokov a potom sa zase vrátia k životu, čo je sen mnohých spisovateľov," povedal médiám ruský vedec Stas Malavin. Dodal pritom, že vedci musia ešte dôkladnejšie preskúmať, ako sa organizmu taká vec podarila.

Ako uvádza zverejnená štúdia, organizmy zrejme môžu takto prežiť nielen tisíce rokov, ale táto ich schopnosť sa zdá byť časovo neobmedzená.

Organizmy z triedy bledoidiek sú známe svojou vysokou odolnosťou. Podľa denníka The New York Times sú jedny z mála zvierat odolných voči rádioaktivite a vydržia nedostatok kyslíka, potravy i roky bez vody.

Podobnú schopnosť ožiť po tisíc rokoch zamrazenia podľa BBC v minulosti preukázali aj ďalšie mnohobunkové organizmy aj niektoré kvety.