Vedci odhalili, prečo je britský variant vírusu taký výkonný

Keďže sa prvýkrát objavil v Británii, začali médiá písať o takzvanom britskom variantu koronavírusu. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) ju teraz označuje prvým písmenom gréckej abecedy, aby zjednodušila diskusiu a odstránila určitú stigmu spojenú s názvami.

"Neviditeľná" alfa

Vedci pričítali rýchle rozšírenie variantu alfa mutáciami v takzvaných spike proteínoch, ktorými sa vírus zachytáva na ľudských bunkách. Súdili, že zmenené spike proteíny ho umožňujú lepšie sa prichytiť, než je tomu u bežných verzií.

Výskumníci z britskej University College London ale k celej záležitosti pristúpili inak. Skúsili sa pozrieť, ako alfa ovplyvňuje imunitnú odpoveď.

Skúmali, ako alfou infikované bunky v pľúcach fungujú v porovnaní s bunkami infikovanými bežnou verziou, informuje denník The New York Times.

V novej nerecenzovanej štúdii uvádzajú, že pľúcne bunky s alfou produkujú drasticky menej interferónu, proteínu, ktorý zapína mnoho imunitných obrán. Prišli tiež na to, že aj keď interferón zapol obranné gény, boli tichší, než tomu bolo u buniek infikovaných inými variantmi.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 66% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.