Opusťme letný čas, je asymetrický a neprospieva psychike, hovorí vedkyňa

"Biologické hodiny možno opísať ako mechanizmus, ktorý riadi časové cykly a s nimi spojené procesy v našom tele," vysvetľuje pre iDNES.cz vedkyňa Alena Sumová z Akadémie vied ČR.

Ako fungujú biologické hodiny?

Môžu riadiť procesy, ktoré sa opakujú s pravidelnosťou jedného dňa, rovnako ako odmeriavajú čas naše náramkové hodinky, alebo s pravidelnosťou jedného roka, napríklad ako kalendár. Ide teda o cyklické meranie opakujúcich sa procesov.

V našom tele plnia biologické hodiny veľmi dôležitú úlohu. Evolučne sme si zachovali adaptačný mechanizmus, vďaka ktorému je naše telo pripravované na pravidelné a očakávateľné zmeny vo vonkajšom prostredí.

Osvedčilo sa, že je skutočne výhodné mať schopnosť tieto zmeny "predvídať" než na ne iba pasívne reagovať. Často sa tiež hovorí o ich "tikote", keď napríklad žena zatúži po dieťati. To ale nie je dané biologickými hodinami, ale biologickým vekom, ktorý odmeriava dĺžku nášho života a najvhodnejší čas pre reprodukciu.

Pre človeka sú v súčasnej dobe najdôležitejšie takzvané cirkadiánne hodiny, ktoré v našom tele odmeriavajú dennú dobu. Názov je odvodený od latinského circa diem, čo znamená približne denné, sú teda zdrojom rytmického signálu, ktorý sa opakuje s približne dennou periódou.

Dĺžka cirkadiánnych hodín sa u každého z nás líšia genetickým nastavením - u niekoho majú hodiny tendenciu sa máličko oneskorovať, u iného predbiehať. Pokiaľ ale dostanú informáciu, ako sa strieda deň a noc, nastaví sa presne so dvadsaťštyrihodinovou periódou solárneho dňa.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 79% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.