Hrozby variantu delta. Je nákazlivejší, má iné príznaky a prvá dávka vakcín nestačí

Momentálne je veľkým postrachom vo viacerých krajinách variant koronavírusu objavený v Indii a označovaný ako delta.

Kvôli variantu delta zasadal včera aj krízový štáb: 

Pred časom vyvolával obavy najmä britský variant alebo variant alfa, teraz však začína preberať velenie práve indický variant, ktorý je oproti nemu zhruba o 60 percent nákazlivejší a namiesto straty čuchu a chuti sa u tých mladších viac prejavuje ako horšie nachladnutie. V máji sa potvrdil jeden prípad aj na Slovensku, stále však u nás prevláda variant alfa.

Ten britský bude postupne vytláčať

Podľa epidemiológa Rastislava Maďara sa však indický variant dostane viac do strednej Európy už zrejme v priebehu leta a ten britský bude postupne vytlačovať. Zo začiatku regionálne, ale pomerne týchlo to môže byť aj na väčšom území.

„Ďalšia vlna kvôli tomu byť môže, a pravdepodobne na jeseň, respektíve v zime aj bude, ak však bude očkovaná dvomi dávkami dostatočná časť populácie, nebude sa to prejavovať dosahom na zdravotnícke zariadenia, a tým by nebol nutný lockdown,“ uviedol pre HN Science.

Základom proti jeho šíreniu je podľa Maďara teda očkovanie dvomi dávkami, dostatočné PCR testovanie a sekvenovanie zachytených kmeňov.

„Bude nutné zamerať sa na prevenciu importov zo zahraničia, napríklad aj testovaním po návrate do práce z dovolenky v priebehu leta a následne testovaním minimálne v dvoch až troch kolách po návrate detí do škôl v septembri,“ dodal.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 75% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.