Covid sa dá poraziť v črevách, hovorí biológ. Vyvíja probiotiká na mieru

S covidom sa dá bojovať aj tam, kde by ste to nečakali. V črevách pomocou probiotík. Že to znie ako sci-fi? Vôbec nie. Nachádza sa tam totiž 70 až 80 percent našej imunity.

Aj preto odborníci v Brne pracujú na klinickej štúdii, v rámci ktorej sa pacientom so stredne ťažkým priebehom covidu podávajú špeciálne probiotiká s baktériami, ktoré im v čreve chýbajú, aby sa predišlo prehnanej imunitnej reakcii organizmu na chorobu. Výskum vedie molekulárny biológ Petr Ryšávka.

V aktuálnom výskume sa snažíte zabrániť ťažkému priebehu covidu už v črevách. Ako?

Veľa pacientov, ktorí skončia na JIS s ťažkým priebehom ochorenia, neporazí samotný covid, ale ich imunitný systém, ktorý spustí silnú reakciu, cytokinovú búrku. V tej sa imunitný systém chová ako odtrhnutý z reťaze a napáda aj vlastné tkanivá, ako sú pľúca či srdce.

A prečo sa v boji proti covidu zameriavate na črevá?

Nachádza sa v nich 70 až 80 percent našej imunity, ktorú pomáhajú vytvárať črevné baktérie, ktorých v sebe máme približne 1,5 kilogramu. Už vieme, ktoré typy podporujú prezápalovú reakciu a ktoré ju naopak tlmia.

Pomocou probiotík pacientom do čriev dodáme baktérie tlmiace silnú a neriadenú imunitnú reakciu. Tým môžeme predísť závažnému priebehu covidu. V zahraničí, Čínu nevynímajúc, sa už probiotiká odporúčajú ako prevencia pred závažným priebehom infekcie.

Ako ste ďaleko?

Prednedávnom sme vykonali analýzu črevného mikrobiomu, teda genetickej informácie mikroorganizmov izolovaných zo vzorky stolice, u 80 pacientov hospitalizovaných s infekciou covid vo Fakultnej nemocnici v Brne. Do výskumu je zapojený celý tím expertov z Medi Pharma Vision, infekčnej kliniky brnenskej fakultnej nemocnice a tiež z Výskumného ústavu veterinárneho lekárstva v Brne.

Čo ste o ľuďoch s covidom zistili?

Mikrobióm týchto pacientov je silne narušený. Ľudia s ťažkým priebehom nemajú takmer žiadne bifidobaktérie. U zdravého človeka tvorí okolo piatich percent.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 81% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.