Experti: Kolektívna imunita je mimo dosahu, na vine sú varianty

Kolektívna imunita sa často prezentuje ako jednoduchý matematický výpočet, ale dosiahnuť ju zďaleka nie je také ľahké. Pochopenie jej fungovania je však kľúčové pre návrat do normálu.

Prípady koronavírusu napriek očkovaniu po svete naďalej pribúdajú. Keďže odborníci teraz hovoria o blížiacej sa ďalšej vlne, mnoho ľudí chce vedieť: „Kedy sa to celé skončí?“

Od začiatku pandémie kolektívna imunita symbolizuje bod, v ktorom bude dostatok ľudí imúnnych proti vírusu, aby sme sa mohli znova objať, uľaviť preťaženým zdravotníckym pracovníkom a rozlúčiť sa s covidom. Čo však presne tento svätý grál je a prečo sa zdá, že je večne mimo dosahu?

Buď očkovanie, alebo neustály lockdown

Jedna z mylných predstáv o kolektívnej imunite je tá, že znamená koniec pandémie. „V skutočnosti je iba začiatkom konca,“ vysvetlil pre americký Forbes profesor z univerzity v Georgii John Drake.

Môže podľa neho chrániť populáciu, ak sa dosiahne pred začiatkom prenosu patogénu. Ak sa však dosiahne kombináciou prirodzenej infekcie a očkovania, ako v prípade covidu, cesta k jeho vyhubeniu môže byť stále dosť dlhá.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 77% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.