Nešťastné manželstvo podľa vedcov zvyšuje riziko úmrtia až o 19 percent

Vedci dospeli v štúdii publikovanej v odbornom periodiku Journal of Clinical Medicine k záveru, že muži, ktorí sú v manželstve nešťastní, sú vystavení vyššiemu riziku smrti, najmä dôsledkom mŕtvice.

"Je to prekvapujúce, ale zistili sme, že manželstvo je podobne rizikovým faktorom úmrtia ako fajčenie alebo nedostatok pohybu," povedal pre Times of Israel špecialista na verejné zdravie Shahar Lev-Ari s tým, že výskum poukazuje na to, že zdravotné úrady by mali konať a začať podporovať manželskú terapiu, aby ľudia žili dlhšie.

Muži, ktorí považovali svoje manželstvo za neúspešné a boli s ním nespokojní, totiž v priebehu desiatok rokov preukazovali priemerne o 19 percent vyššie riziko smrti oproti tým, čo svoje manželstvo označili ako úspešné.

Čo sa týka úmrtí na mŕtvicu, rozdiel bol dokonca celých 69 percent. "Teraz keď máme väčšie povedomie o súvislosti medzi psychologickou pohodou a fyzickým zdravím, môžeme povedať, že nepohoda v manželstve naznačuje zvýšené riziko úmrtia zo všetkých príčin," dodal Lev-Ari.

Podľa kritikov štúdia síce prináša zaujímavé závery, ale bolo by vhodné ju vykonať tiež u žien. Tak, aby bolo možné výsledky ďalej overiť a zistiť, či aj u opačného pohlavia platia rovnaké zistenia.