Covid vedie aj k padaniu vlasov, problém majú najmä ženy

"Keď som sa zobudila, vankúš bol plný vlasov. Každé česanie, na konci ktorého bol kefa obalená stovkami vlasov, bolo utrpením. Hlavne po psychickej stránke. Babské rady ani šampóny sľubujúce zázrak nepomohli. Len čas. Za pár mesiacov bolo po všetkom a vlasy mi toľko nepadajú," povedala Klára pre iDNES.cz.

S podobným scenárom sa nestretla sama. Kým u mužov je táto komplikácia vzácnejšia, nadmerné vypadávanie vlasov postihlo po zásahu covidom mnoho žien. Našťastie dočasne, zhodujú sa lekári.

Hoci presná príčina straty porastu hlavy po prekonaní covidu nie je celkom známa, vo väčšine prípadov je spôsobená vplyvom únavy a tým zníženej schopnosti regenerácie.

"Podobne ako ostatné závažné infekčné ochorenia aj COVID-19 môže zanechať následky, ako je napríklad zvýšené vypadávanie vlasov. To sa objavuje zhruba tri mesiace po prekonanej chorobe v podobe takzvaného telogenného efluvia, teda celkového preriedenia štice," povedala Monika Arenbergerová, vedúca lekárka Centra - zdravé vlasy, ktoré funguje na Dermatovenerologickej klinike Fakultnej nemocnice Královské Vinohrady.

Po odznení narastú

Covid podľa nej nie je len pľúcnou chorobou, ale systémovým ochorením. "Celková záťaž organizmu, zvýšená teplota a stres sa podpíšu aj na postihnutie vlasového folikulu. Rastová fáza vlasového cyklu sa potom rýchlo presunie do fázy pokojovej. Tá pretrváva zhruba šesť mesiacov a väčšinou býva reverzibilná, to znamená, že po odznení príčiny vlasy narastú," doplnila.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 66% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.