Covid sa pri delte mení. Ako ho odlíšiť od inej choroby?

Štúdia symptómov covidu – projekt, ktorý ich pomocou aplikácie sleduje – ukazuje, že bolesť hlavy a výtok z nosa sú dnes dvoma poprednými príznakmi koronavírusu vo Veľkej Británii, najmä u mladých alebo čiastočne zaočkovaných ľudí. Evidentne za to môže delta variant.

Chrípka a alergie majú prudšie príznaky

„Skúsenosti a štúdie z krajín, kde už je tento variant rozšírený, ukazujú, že jeho príznaky sa podobajú skôr na chrípku, nádchu či alergiu,“ uvádza slovenské ministerstvo zdravotníctva.

Je tiež možné, že priemerné príznaky sa v poslednom čase javia miernejšie, pretože je nakazených viac mladých a zdravých ľudí, u ktorých je menšia pravdepodobnosť, že budú zaočkovaní.

„Prvotné príznaky delty sa mierne líšia od príznakov predchádzajúcich variantov. Ide najmä o bolesť hlavy a hrdla, teplotu a tekuté hlieny v nose. Neprejavujú sa klasické symptómy známe z minulosti ako dýchavičnosť, kašeľ a strata chuti či čuchu. Preto môžu byť zamieňané s bežnou nádchou a viesť k neopatrnému správaniu, ktoré šírenie tohto variantu uľahčuje,“ informuje Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 76% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.