Prečo prichádzame o sluch? Ušiam škodí najviac hluk a stres

Aké to je byť zamilovaný až po uši? A prečo je niekto po uši zadlžený? Čo znamená, že – prší, neprší, mám ťa po uši? Sú teda uši dobré alebo zlé?

Miguel de Cervantes Saavedra bol presvedčený, že „ucho je najmenej potrebný ženský orgán“. Zrejme to myslel ironicky, ale Vincent van Gogh to zobral doslova a ako je všeobecne známe, svoje ucho si dobrovoľne odrezal. Nie však celé, ale iba ušný lalôčik.

Legendy hovoria, že to urobil po hádke s priateľom Paulom Gauguinom, ktorý ho neustále ponižoval a nadával mu. Po tomto incidente trpel záchvatmi a správal sa ako šialenec, čo nakoniec vyústilo až do samovraždy.

Ucho je skrátka fenomenálny orgán, ktorému stále nie veľmi dobre rozumieme, je úzko prepojené s mozgom, no väčšinou si ho začneme všímať až vtedy, keď bolí alebo nefunguje tak, ako má.

So zápalmi bojujú deti

Najčastejším problémom, ktorý trápi naše uši, je bežný zápal stredného ucha. Spôsobujú ho vírusy alebo baktérie, ktoré preniknú do ucha z nosohltana.

Podľa hlavnej ORL lekárky v sieti Svet zdravia a ProCare Ľudmily Vasilkovej je jeho typickou príčinou zápal horných dýchacích ciest.

„Zápal stredného ucha nevzniká z vody z bazéna, keďže stredné ucho je oddelené od vonkajšieho zvukovodu blankou bubienka.“

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 93% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.