Protipandemické obmedzenia a obrazovky spôsobujú u detí krátkozrakosť, zistila štúdia

Vedci tvrdia, že trávenie viac času v interiéri a pred obrazovkami kvôli obmedzeniam proti covidu môže byť spojené so zvýšenou mierou krátkozrakosti u detí.

Štúdia v časopise Jama Ophthalmology, ktorá sa zamerala na dve skupiny detí vo veku šesť až osem rokov v Hongkongu, najnovšie naznačuje, že lockdowny a ďalšie obmedzenia si mohli vyžiadať daň na zraku.

Údaje od viac ako 120-tisíc detí podobného veku v Číne, publikované začiatkom tohto roka zistili trojnásobné zvýšenie krátkozrakosti v roku 2020.

Jason Yam z Čínskej univerzity v Hongkongu, spoluautor novej štúdie, uviedol, že čítanie, písanie alebo sledovanie televízie sa považuje za rizikový faktor krátkozrakosti, zatiaľ čo predĺženie času vonku má ochrannú úlohu.

Obmedzenia súvisiace s covidom však mnoho ľudí nechali v uzavretých priestoroch. "V Hongkongu boli školy niekoľko mesiacov zatvorené, takisto aj rekreačné zariadenia, ako sú ihriská, športoviská, a dokonca aj vonkajšie kempy," povedal Yam.

Malé obytné priestory a nedostatok súkromných vonkajších priestorov znamenalo, že mnohým rodinám neostalo nič iné, ako zostať doma.

"Prirodzene, viac času bolo stráveného čítaním, sledovaním televízie alebo používaním počítačov, smartfónov alebo iných digitálnych zariadení," dodal.

Článok v British Journal of Ophthalmology, Yam a kolegovia uvádzajú, ako v roku 2015 prijali jednu skupinu školákov a druhú skupinu od 1. decembra 2019 do 24. januára 2020, keď pandémia začala. Na prvú skupinu nadviazali po troch rokoch, na druhú po ôsmich mesiacoch.

Okrem vykonávania očných vyšetrení sa tím pýtal detí na čas, ktorý strávili vonku a pri obrazovkách a pri iných podobných činnostiach.

Tím zistil odhadovaný ročný výskyt krátkozrakosti v skupine 709 detí z covidovej doby takmer 30 percent v porovnaní s necelými 12 percentami v skupine 1 084 detí pred covidovou dobou, čo naznačuje 2,5-násobné zvýšenie výskytu krátkozrakosti počas pandémie.

"Naša štúdia ukázala, že menej času stráveného vonku a viac času stráveného pred obrazovkou, je spojený s rýchlejšou progresiou krátkozrakosti, ktorá znie ako neškodný stav, ale v skutočnosti môže byť predispozíciou mnohých očných komplikácií a zvýšiť riziko nevratnej straty zraku neskôr v živote," povedal Yam.