Delta robí kolektívnu imunitu nemožnou, tvrdí odborník. Tu je dôvod

Andrew Pollard, profesor pediatrickej infekcie a imunity na univerzite v Oxforde povedal, že dosiahnutie imunity teraz, keď koluje variant delta, nie je možné, píše ScienceAlert.

„Pri koronavíruse dobre vieme, že súčasný variant delta bude stále infikovať ľudí, ktorí boli očkovaní, a to znamená, že každý, kto je v určitom okamihu ešte neočkovaný, sa s vírusom stretne,“ povedal Pollard na zasadnutí britského parlamentu.

Pozrite si rozhovor s analytikom Ivanom Bošňákom možnom vývoji na Slovensku v súvislosti s pandémiou:

​Povedal, že je nepravdepodobné, že by bola niekedy dosiahnutá kolektívna imunita, a povedal, že ďalší variant bude možno ešte lepší v prenose v zaočkovanej populácii.

Niektorí odborníci dúfali, že kolektívnu imunitu je možné dosiahnuť aj pri covide, ako to bolo v prípade osýpok, ktoré sú tiež vysoko infekčné. Mnoho krajín ju dosiahlo tým, že proti osýpkam zaočkovalo 95 percent populácie. Dôvodom je, že akonáhle je človek proti ním očkovaný, nemôže prenášať vírus.

V prípade covidu vakcíny stále plnia svoju primárnu úlohu: ochranu pred závažnými chorobami. Podľa amerických centier pre kontrolu a prevenciu chorôb majú očkovaní ľudia, ktorí chytia deltu, 25-krát nižšiu pravdepodobnosť vážneho prípadu alebo smrti. Drvivá väčšina bude mať mierne alebo žiadne príznaky.

Rastúce dôkazy však naznačujú, že s variantom delta môžu plne očkovaní ľudia stále prenášať vírus „Nemáme nič, čo by zastavilo tento prenos na iných ľudí,“ povedal Pollard.

Izrael je toho dobrým príkladom. Prípady covidu v krajine klesli po očkovaní asi 80 percent dospelých, čo niektorých prinútilo dúfať, že dosiahla kolektívnu imunitu, ale variant delta odvtedy priniesol ďalší nárast prípadov.