Príliš očisty škodí, hovorí vedec. Nesprchoval sa päť rokov

Na úvod spolu so serverom Big Think pripomeňme, že prístup k očiste sa počas histórie a naprieč kultúrami líšil, píše Xman.cz. Kým moslimovia a hinduisti si vypracovali sofistikované umývacie rituály, kresťania k nej boli veľmi podozrievaví.

Mali za to, že kúpeľ vystavuje organizmus riziku ochorenia a že dostatočným opatrením je vymeniť si raz za čas spodnú bielizeň.

​Doba sa však zmenila a moderná západná spoločnosť očiste kože a hygienickým prostriedkom prepadla. Podľa Hamblina, lekára odboru verejného zdravia z univerzity v Yale a prispievateľa magazínu The Atlantic, to prináša negatíva. Je to podľa neho nezdravé, nákladné a ochudobňuje nás to o čas.

Jeho hygienický minimalizmus sa podľa denníka The Guardian vyvíjal postupne a najprv z rýdzo praktických dôvodov, presťahoval sa, začal pracovať na svojej kariére spisovateľa a potreboval ušetriť peniaze, priestor v byte a nakoniec i čas.

Lenže potom sa začal zaujímať o mikrobióm, trilióny mikróbov, ktoré s nami v symbióze žijú v našich črevách a na našej koži.

O to, ako sa tie mikroskopické organizmy starajú o náš imúnny systém, ako nás chránia pred patogénmi, ako znižujú riziko porúch, ako sú ekzémy.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.