Aký štýl učenia je najefektívnejší? Moderná psychológia odhalila škodlivý mýtus

Predstava, že sa človek rodí s mozgom naprogramovaným k tomu, aby si ľahšie osvojoval nové poznatky a zručnosti pri výučbe určitým spôsobom, prenikla do škôl pred polstoročím.

Vychádzajú z nej desiatky "zaručených" metód výučby zameraných na širokú klientelu od batoliat a žiakov školopovinných až po vysokoškolských študentov a biznismenov. K najrozšírenejším patrí výučba zohľadňujúca tzv. zmyslové typy, uvádzajú Lidovky.cz.

Podľa tejto teórie si asi dve tretiny ľudí najľahšie osvoja nové informácie a zručnosti zrakom. Zhruba tridsať percent je disponovaných k učeniu sluchom a asi piatim percentám uľahčuje učenie pohyb a hmatové vnemy.

Na tejto teórii vyrástol prosperujúci biznis s pomôckami, manuálmi, knihami, videami, testami, workshopmi a webovými stránkami.

Predstava, že najprv zistíme, aký štýl žiakovi vyhovuje, potom mu výučbu "ušijeme na mieru" a dosiahneme u neho lepšie výsledky, je však mylná.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 87% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.