Vyhýbate sa fajčeniu, jete brokolicu, vznik rakoviny je však často len o smole, tvrdia výskumníci

Po celé desaťročia, bola verejnosť upozorňovaná na strašiaky, ktoré môžu viesť k vzniku rakoviny. Druhým trendom boli a stále sú rôzne druhy prevencie vo forme prírodných medikamentov. Nie je to však všetko o tom, niečomu sa vyhýbať a niečo pridávať do stravy, uvádza Bloomberg.

"Smola" na rakovinu

Podľa štúdie dve tretiny mutácií génov, ktoré spôsobujú obávané rakovinové ochorenia u ľudí, nie sú primárne poháňané faktormi prostredia, na počudovanie ani dedičnými faktormi.

Sú naopak výsledkom náhodných chýb DNA alebo replikácií, ktoré jeden z výskumníkov označil jednoducho a jasne ako - "smolu". Kým dbáme na faktory ako je rodinná anamnéza alebo zlé návyky či fajčenie, hlavnú príčinu často nevidíme alebo prehliadame.

Za vývojom a rastom rakoviny stoja vo významnej miere génové mutácie a náhodné chyby replikácie, ktoré sa vyskytujú počas normálneho bunkového delenia. Výskumníci uvádzajú, že práve oni, sú oveľa väčšími vodičmi a „škodcami“.

„Väčšinu času tieto mutácie nespôsobujú žiadnu škodu," povedal Bert Vogelstein, riaditeľ Ludwigovho strediska v rámci Centra rakoviny Johna Hopkinsa Kimmela. „Tieto mutácie sa nachádzajú v nedôležitých miestach v ľudskej DNA.“ Občas sa však vyskytnú v géne, ktorý spúšťa rakovinu a to je ´smola´."

Vzťah medzi rakovinou a normálnym delením kmeňových buniek

V USA prebehol výskum v rámci divízie biostatistiky a bioinformatiky v Centre Johna Hopkinsa, pod záštitou Vogelsteina a Cristiana Tomasettiho. Na jeho základe sa hodnotil výskyt rakoviny v 69 krajinách s celkovým počtom 4,8 miliardy obyvateľov.

Naprieč diametrálne odlišnými typmi prostredia, zistili silnú koreláciu medzi rakovinou a normálnym delením kmeňových buniek. Inými slovami, čím viackrát sa bunky v určitom type tkaniva delia v priebehu života, tým väčšia je pravdepodobnosť vývinu rakoviny. To platilo bez ohľadu na obyvateľstvo či životné prostredie.

Výskumníci prišli k zisteniam:

  • Až 66 percent mutácií, ktoré rozbiehajú rakovinové procesy, sú dôsledkom čisto náhodných chýb replikácie v priebehu času.
  • Na 29 percent mutácií vplývajú faktory, súvisiace so životným prostredím.
  • 5 percent sa odvíja od dedičnosti.

Vogelstein však uvádza ešte negatívnejšiu správu. Očakáva, že údaj o 66 percentách sa bude naďalej zvyšovať. „Ako ľudia starnú. budú sa ich bunky viac deliť, a väčšia časť mutácií bude mať vplyv práve na náhodné faktory replikácie.“