Šport podporuje intelekt. A zlepšuje odolnosť mozgu, hovorí odborník

"Šport zaistí dobrú náladu, spánok a pomáha zvládať stres," hovorí pre Lidovky.cz PaeDr. Jiří Vaculík, riaditeľ Akademik šport centra Upolu.

Stránia akademickým schopnostiam všetky športy?

Nie! Silové a vytrvalostné rozvíjajú a udržujú silu, vytrvalosť. Športy žiadajúce vysokú mieru koordinácie pohybov v rýchlosti zaťažujú nervosvalový systém a majú vplyv na psychomotoriku. Tímové aktivity zahŕňajú okrem zložky pohybovú interpersonálnu komunikáciu a tá je pre zachovanie čerstvosti mozgových funkcií nezastupiteľná.

Ktoré športy sú najlepšie na postreh, predvídanie a udržanie "pocitu mladosti" do vysokého veku?

Športov ideálnych pre seniorov veľa nie je. Tímové možno vyradiť; rekreačný šport vo väčších skupinách medzi nimi skoro neexistuje. Problémom je znižujúca sa schopnosť koordinácie oko-ruka ... "Pocitu mladosti" prospievajú schopnosti od rovnováhy, rytmu, svalového úsilia, anticipácie po periférne videnie, no príliš vhodných športov na to nenájdem. Odporučím stolný tenis, tenis, do určitého veku volejbal. Pri pravidelnom praktizovaní daného športu od mladosti sa udrží solídna herná technika do sedemdesiatich.

Bude starší osamelý bežec na rozdiel od "kolektívneho" volejbalistu frfloš?

Ťažko povedať, či je samotár preto, že behá sám, či naopak. Rozhodne šport a pohybové rekreačné aktivity zvlášť nesú tímového ducha, dajú motiváciu spoločného zážitku, mnohé nenahraditeľný pocit zdieľaného víťazstva i prehry.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 69% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.