Závažný covid môže spustiť autoimunitné ochorenia, varuje štúdia

Vedci vo vzorkách krvi našli autoprotilátky zhruba od 50 percent zo 147 pacientov s covidom, ktoré študovali, ale u menej ako 15 percent zo 41 zdravých dobrovoľníkov. Varovali o tom v článku publikovanom v časopise Nature Communications.

U 48 pacientov nechali vedci odobrať vzorky krvi z rôznych dní vrátane dňa hospitalizácie, čo im umožnilo sledovať vývoj autoprotilátok.

„Do týždňa sa u asi 20 percent týchto pacientov sa vyvinuli nové protilátky proti vlastným tkanivám, ktoré tam v deň prijatia neboli,“ uviedol vedúci štúdie Paul Utz zo Stanfordskej univerzity v tlačovej správe.

Vyzval preto ľudí, aby sa dali zaočkovať. „Nemôžete vopred vedieť, že keď dostanete covid, bude to mierny prípad,“ povedal.

„Ak ho budete mať vážny, môžete sa pripraviť na celoživotné problémy, pretože vírus môže vypnúť autoimunitu. Neskúmali sme žiadneho pacienta dostatočne dlho na to, aby sme zistili, či sú tam tieto autoprotilátky stále aj o rok alebo dva neskôr,“ dodal, ale poznamenal, že existuje možnosť vzniku autoimunitného ochorenia.