Nové varianty sú pri šírení vzduchom stále efektívnejšie, tvrdí štúdia

Vedci zistili, že pacienti infikovaní variantom alfa - kmeňom, ktorý dominoval počas priebehu štúdie - vypustili do vzduchu 43 až 100-krát viac vírusov ako ľudia infikovaní pôvodnou verziou koronavírusu.

Niečo bolo spôsobené tým, že pacienti infikovaní alfou mali zvýšené množstvo vírusu v nose a slinách. Podľa správy publikovanej v Clinical Infectious Diseases však bolo množstvo vydychovaného vírusu 18-krát vyššie, ako by sa dalo vysvetliť vyššou vírusovou záťažou.

Vedci tiež zistili, že ak nosia pacienti s miernym covidom voľne priliehavé prekrytia tváre, môžu sa znížiť množstvo vírusom naložených častíc v okolitom vzduchu približne o 50 percent.

„Vieme, že variant delta, ktorý teraz dominuje, je ešte nákazlivejší než alfa,“ uviedol vo vyhlásení spoluautor Don Milton z Fakulty verejného zdravia Marylandskej univerzity.

„Náš výskum naznačuje, že varianty sa pri cestovaní vzduchom stále zlepšujú, takže musíme okrem očkovania zabezpečiť aj lepšie vetranie a nosiť priliehavejšie rúška, aby sme pomohli zastaviť šírenie vírusu.“