Návod na spokojný život. Ako nestáť v ceste vlastnému šťastiu?

Psychológovia tie vety počúvajú na dennej báze: „Mám všetko. Mal by som byť spokojný. Ale nie som.“ Vnútornú prázdnotu a absenciu zmyslu už, našťastie, väčšina spoločnosti nepovažuje za elitársku „chorobu“ rozmaznaných boháčov a nihilistických intelektuálov, ktorí nevedia, čo od dobroty.

Koniec koncov, mystici všetkých dôb sa opakovane dopracúvajú k poznaniu, že bolesť „ducha“ je v skutočnosti tým najväčším ľudským utrpením.

Kým pri hlade človek sníva o jedle, pri smäde o pití, pri chorobe o zdraví, pri samote o láske... pri absencii zmyslu života človek obvykle premýšľa o jedinom: o neživote, o nebytí – o smrti.

Nie nadstavba. Základ

Inými slovami, téma spokojnosti nie je ani trochu banálna, lebo pokiaľ sa táto kvalita z nášho života úplne vytratí, obvykle so sebou stiahne aj jeho zmysel – prípadne sa to udeje v opačnom garde – a človek sa ocitá na mimoriadne nebezpečnom poli. A navyše osamelý, lebo iba málokto mu zvyčajne dokáže vyjsť v ústrety.

Ako o tom píše aj britský filozof Simon Critchley v eseji Poznámky k samovražde, ktorá vyšla v slovenskom preklade vo vydavateľstve Absynt: „Po večeri a troche vína sa mi starý priateľ zdôveril s tým, že jeho blízky priateľ z detstva, ktorého som nepoznal, spáchal samovraždu. Sedel som a pozoroval, ako ma zoširoka oboznamuje s tým príbehom a prirovnáva ho k samovraždám iných svojich priateľov za ostatných niekoľko rokov.

So znepokojením som vnímal, ako ním čoraz silnejšie lomcujú emócie. Vedel som, že v poslednom čase trpel depresiami. Bol viditeľne rozčúlený. Nechcel som pôsobiť nezdvorilo či ľahkomyseľne a pozorne som ho počúval. Naozaj som mu chcel pomôcť, ale pristihol som sa, že mu buď kladiem hlúpe otázky, alebo meliem banality.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 89% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.