Šesť znamení, že je vaše prechladnutie vážnejšie, ako si myslíte

Ľudia sa často pri príznakoch nachladnutia vyhýbajú návšteve lekára a buď symptómy prechodia, alebo si sami naordinujú liečbu. Pri obvyklej viróze môže táto stratégia zabrať, ale existujú prípady, keď je vhodnejšie nechať sa prehliadnuť lekárom, odporúča iDNES.

„Pokiaľ ide o prechladnutie, existujú dva typy ľudí,“ hovorí doktorka Shanna Levinová z Mount Sinai Hospital v New Yorku. Tí, ktorí prichádzajú do 48 hodín po začiatku kašľa a požadujú antibiotiká, pretože sa toho chcú zbaviť, a tí, ktorí ho ignorujú a len hovoria, že majú niečo v krku.“

Aj keď si myslíte, že máte schopnosti samodiagnózy, odborníci upozorňujú, že môžu byť nedostatočné. Pozornosť by ste mali venovať varovným znamením, ktoré môžu prezrádzať, že vaše prechladnutie vyžaduje lekársku starostlivosť. Pozrite si ich v galérii.

​V prvom rade je dôležité vedieť rozlíšiť medzi obyčajným prechladnutím a chrípkou. Praktická doktorka Pavla Myslíková z lekárskeho domu Praha 7 objasnila, že zatiaľ čo chrípku spoznáte podľa vysokých teplôt, veľkej únavy, bolesti svalov, kĺbov a hlavy, pri nachladnutí je hlavným prejavom nádcha a zvýšená teplota. Doktorka Myslíková sa domnieva, že prechladnutie nie je taká vážna choroba, aby sa chorý musel ihneď vrhať do ordinácie lekára a brať lieky na predpis.

„Každopádne čo sa týka liečby, tak zásadné je chorobu vyležať. Prípadne si dopriať horúci čaj s citrónom a medom, lieky na zmiernenie bolesti a teploty alebo voľne predajné lieky, ktoré zmierňujú príznaky ako je nádcha, kašeľ, bolesť hrdla a pod,“ odporúča Myslíková a poznamenáva, že hlavný rozdiel medzi chrípkou a nachladnutím nie je v teplote, ale predovšetkým v komplikáciách, ktoré sa môžu objaviť vo chvíli, keď chorobu podceníme.

„Podceňovaním chrípky človek riskuje zápal srdcového svalu alebo pľúc, a tým sa dobrovoľne ohrozuje na živote. Pôvodcom chrípky je chrípkový vírus a prenáša sa kvapôčkovou infekciou (sliny a nosový sekrét) + stykom s kontaminovanými predmetmi. Medzi príznaky patrí rýchly nástup choroby (max. do 24 hodín po nákaze), vysoké teploty na 38 ° C, zimnica, triaška, kašeľ, bolesti svalov a kĺbov, únava, schvátenosť, nevoľnosť. Neskôr sa môže pridať aj nádcha. Vzhľadom k tomu, že je chrípka vírusového pôvodu, lieči sa predovšetkým odpočinkom a zmierňovaním sprievodných príznakov. Len v závažnejších prípadoch sa podávajú antivírusové lieky. Ochorenie trvá zhruba dva týždne a je tiež potrebná ďalšia rekonvalescencia. Komplikáciami môžu byť akútny zápal hrtanu, zápal pľúc, ochorenie srdcového svalu alebo postihnutie nervového systému,“ uviedla doktorka Myslíková.