Zlyhanie srdca zabíja viac ľudí ako rakovina. Takto spoznáte, že prichádza

​Myslela si, že únava a ťažšie dýchanie jednoducho patria k jej veku. A že za to môže aj fakt, že trochu pribrala. „Hovorila som si, že sa s tým musím nejako vyrovnať. Ani vo sne mi nenapadlo, že by som mohla mať problémy so srdcom,“ vysvetľuje pre iDNES pani Blanka z mesta Čáslav, aké nevinné problémy predchádzali šokujúcej diagnóze srdcového zlyhania.

Ubehlo niekoľko mesiacov a uvedomila si, že sa všetko zhoršuje. Ťažšie sa jej dýchalo, a to aj vo chvíľach, keď nič nerobila. Pribudli ešte opuchnuté členky a veľká únava a slabosť.

„Potom mi doktor vysvetlil, že moje srdce funguje len na 34 percent a môže kedykoľvek zlyhať úplne. To v 45 rokoch počuť nechcete. Obzvlášť keď máte rodinu a štyri vnúčatá," spomína.

„Dýchavičnosť, únava, nevýkonnosť, svalová slabosť, opuchy končatín, nechuť k jedlu či rýchle priberanie na váhe sú príznaky, ktoré si ľudia s ochorením srdca nespájajú, a môžu teda ťažkosti prehliadať," konštatuje kardiológ Jan Bělohlávek.

V galérii nájdete varovné príznaky, ktoré vám napovedia, že môže ísť o srdcové zlyhanie.

„Pritom pacientov s chronickým srdcovým zlyhaním neustále pribúda. Často sa k lekárovi dostanú až keď nadíde prvá hospitalizácia," dodáva.

Dôležité je zvoľniť

Ľudia s diagnózou srdcového zlyhania predovšetkým nemôžu svoje srdce preťažovať, a to ani pri úplne banálnych aktivitách. "Je ťažké ženám vysvetliť, že keď sa nejaký ten deň neuprace alebo neuvaria, vôbec nič sa nestane," krčí ramenami lekár.

S týmito obmedzeniami sa denne stretáva aj pani Blanka. „Veľa vecí v mojom živote sa zmenilo. O tom, že upracem byt na jeden krát, môžem len snívať, záhradka išla tiež stranou. Niekedy mi nestačia sily ani na to, aby som uvarila obed rodine," hovorí.

Srdcové zlyhanie nie je infarkt

Príbeh pani Blanky však patrí k tým pozitívnejším. Vďaka nastavenej liečbe a prísnym pravidlám, ktoré musí dodržiavať, môže ďalej viesť kvalitný život. Mnoho iných ale také šťastie nemalo. Zdanlivo neškodné a nenápadné príznaky sa nevypláca brať na ľahkú váhu. Zlyhanie srdca totiž ročne usmrtí viac ľudí ako rakovina.