Virológ Klempa: COVID-19 nás ešte môže prekvapiť
Ak sa virológ stane mediálnou hviezdou, je jasné, že žijeme v ťažkých časoch. Boris Klempa však okrem zlých správ dodáva verejnosti aj nádej.
Ak sa virológ stane mediálnou hviezdou, je jasné, že žijeme v ťažkých časoch. Boris Klempa však okrem zlých správ dodáva verejnosti aj nádej.
Našu telesnú schránku sme počas stáročí dôkladne rozobrali, zmerali, prezreli mikroskopom, zrentgenovali...A napriek tomu stále nevieme zďaleka všetko.
V amerických voľbách bol silnejším faktorom než stranícke sympatie, gender, vzdelanie.
Nedávno zverejnená štúdia ukazuje, že je potrebné ďalšie sledovanie pretrvávajúcich účinkov koronavírusu. Viac ako tri štvrtiny ľudí hospitalizovaných s ochorením COVID-19 totiž po šiestich mesiacoch stále trpeli najmenej jedným príznakom.
Mať telo plné modrých, fialových alebo čiernych fľakov nie je nič pekné. Prečo sa vám objavujú a čo proti tomu môžete urobiť?
Nový variant koronavírusu preskakuje z človeka na človeka ľahšie, takže pravdepodobnosť infekcie je vyššia. Ale ako?
U desiatok detí v Česku sa do mesiaca po prekonaní covidu-19 dostavila závažná reakcia imunitného systému.
Kedy presne človek skrotil oheň a začal ho používať ako zdroj tepla, svetla a lepšej potravy? Nevieme. Zato je jasné, že schopnosť ľudí ovládať plamene, stála pri koreňoch civilizácie. Seriál o najvýznamnejších ľudských objavoch vydával Magazín Víkend.
Problém, ktorý býva nepríjemný zvlášť počas zimných mesiacov, neradno podceňovať. Chladné končatiny môžu byť prvým varovným príznakom ischémie, teda nedokrvenia tkanív. Čo ďalšie môže za ruky a nohy ako z ľadu a ako sa tomu brániť?
Nový variant kmeňa koronavírusu, ktorý sa šíri z Veľkej Británie, je už aj na Slovensku. V čom sa líši od pôvodnej verzie a čo to znamená pre náš zdravotný systém a očkovacie látky?