StoryEditor

Doma u prezidentov: Československé hlavy štátu bývali radšej inde ako na Pražskom hrade

11.03.2018, 10:01
T. G. Masaryk si zamiloval Lány a Topoľčianky, Beneš často úradoval vo vlastnej vile a Husák sa preslávil svojím „domčekom“. Kde všade bývali československí prezidenti?

Slovenské prezidentské rezidencie sú dlhodobo v žalostnom stave. Vila na Slavíne, ktorú kúpil ešte Rudolf Schuster, už roky chátra a všetko nasvedčuje tomu, že do konca pôsobenia Andreja Kisku sa napriek pôvodným plánom nezačne ani rekonštruovať.

O čosi živšie je vôkol kaštieľa v Rusovciach, ale ani tu sa s obnovou ešte nezačalo. Grasalkovičov palác je zas podstatne vhodnejší na oficiálne stretnutia ako na každodenný život. Súčasný slovenský prezident žije v byte v centre Bratislavy.

Aj v minulosti však boli okolo bývania prezidentov problémy.

Doma v Česku i na Slovensku

Už Tomáš Garrigue Masaryk, prvý československý prezident, odmietal žiť v oficiálnom sídle prezidenta, v jeho prípade na Pražskom hrade. Najskôr sídlil v dome svojich priateľov neďaleko Hradu a do bývalých kráľovských komnát sa mu príliš nechcelo.

Pražský hrad však slúžil ako sídlo panovníkov už od svojho založenia v 9. storočí, najprv českým kniežatám, neskôr kráľom a za vlády Karola IV. a Rudolfa II. aj cisárovi Svätej ríše rímskej, a poradcovia prvému prezidentovi odporučili, aby na tradíciu nadviazal.

Pražský hrad sa medzi prezidentmi neteší až takej obľube. Pražský hrad sa medzi prezidentmi neteší až takej obľube. Wikimedia Commons

​​Masaryk na Hrade svoj apartmán nakoniec mal, za svoj ozajstný domov ho však nepovažoval. Najviac mu prirástol k srdcu zámok Lány na Křivoklátsku a na Slovensku s obľubou navštevoval zámok Topoľčianky. Tieto miesta zodpovedali prezidentovmu naturelu oveľa viac než honosné hradné komnaty. Masaryk bol zapálený športovec a najradšej trávil čas v rozsiahlom anglickom parku oboch zámkov, kde sa prechádzal na svojom koni Hektorovi alebo sa venoval ďalším športovým aktivitám, ktorým hovoril „sokolovanie“.

Najlepšie Masaryka vystihol Karel Čapek, ktorý o prezidentovi napísal: „T. G. M. po príchode do Topoľčianok vždy pookrial. Miloval leto s jeho búrkami a horúčavou. Z politika sa opäť stal človek viac filozofujúci, ktorý sa rád zabudne v zámockej knižnici alebo sa zatúla do najvzdialenejších kútov parku pešo alebo na koni.“

...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2024-05-15 08:10:00 - Feat.: - Title: Ľadová diera podnecovala fantáziu a vyvolávala obavy. Ako mladý inžinier objavil jednu z najkrajších jaskýň 02 - Modified: 2024-05-05 07:28:00 - Feat.: - Title: Špión Stasi Guillaume stál pred 50 rokmi za odstúpením nemeckého kancelára Willyho Brandta 03 - Modified: 2024-05-03 22:00:00 - Feat.: - Title: Zlatá doba automobilizmu: Spoznáte v kvíze všetky známe modely áut z 90. rokov? 04 - Modified: 2024-05-15 06:00:00 - Feat.: - Title: Smrtiace tanečné maratóny: Ako sa zrodila šialená zábava, pri ktorej boli ľudia ochotní pretancovať tisíce hodín 05 - Modified: 2024-04-27 13:04:30 - Feat.: - Title: Do vnútra ľadovca sa ponorila historicky prvá žena, doteraz nikto jej čin nezopakoval. Potápačka prehovorila, aké to bolo
menuLevel = 2, menuRoute = history/nove-dejiny, menuAlias = nove-dejiny, menuRouteLevel0 = history, homepage = false
15. máj 2024 17:27