Klimatická zmena môže zabiť tretinu všetkých parazitov na Zemi

Klimatická zmena by podľa doteraz najkomplexnejšej analýzy mohla vyhubiť tretinu všetkých druhov parazitov na Zemi, píše Guardian.

Pásovité červy, kliešte, vši a blchy sú obávané pre choroby, ktoré spôsobujú alebo prenášajú, ale vedci varujú, že zohrávajú dôležitú úlohu v ekosystémoch. Veľké vyhynutia parazitov by mohli viesť k nepredvídateľným inváziam prežívajúcich parazitov do nových oblastí, čo by mohlo ohroziť zvieratá a ľudí a "významným príspením" k šiestemu masovému zániku, ktorý už prebieha na Zemi.

Nový výskum, publikovaný v Science Advances, použil zbierku 20 miliónov parazitov z prírodovedného múzea v USA, aby zmapoval celosvetový výskyt 457 parazitov. Vedci potom použili celý rad klimatických modelov a budúcich scenárov a zistili, že do roku 2070 by mohlo dôjsť k vyhynutiu až tretiny všetkých druhov.

"Je to ohromujúci počet," povedal vedúci výskumu Colin Carlson z Kalifornskej univerzity v Berkeley. "Vyzerá to tak, že parazity sa stávajú jednou z najohrozenejšou skupinou na svete." 

Parazity hrajú obrovskú úlohu v ekosystémoch. Ich široký rozsah znamená, že medzi sebou súperia, čo môže pomôcť spomaliť šírenie chorôb.

"Ak parazity zaniknú, skúmame potenciálnu masívnu destabilizáciu ekosystémov, ktorá môže mať obrovské neočakávané dôsledky," povedal Carlson. "To nemusí byť dobrou správou ani pre zvieratá ani pre ľudí."

Jedným z príkladov je parazit, ktorý žije v japonských kobylkách. Jeho cieľom je viesť svojho hostiteľa k skoku do vody, kde sa kobylky stávajú hlavným zdrojom potravy vzácnych rýb.