Klimatológ: Hrozí veľmi silný výbuch sopky, ktorá pri poslednej erupcii ovplyvnila celú planétu

Balijská sopka Agung v posledných týždňoch hrozí erupciou. Z okolia úrady evakuovali 135-tisíc ľudí. "Situácia sa v posledných dňoch trošku upokojila, ľudia sa začali do svojich obydlí vracať," vyhlásil v HNtelevízii klimatológ Slovenského hydrometeorologického ústavu Jozef Pecho.

Napriek tomu tvrdí, že pravdepodobnosť výbuchu Agungu v najbližších týždňoch či mesiacoch "je ešte stále pomerne vysoká."

​Nielenže by prúdy lávy a kamenia zrejme zničili obydlia balijských dedinčanov, ale výbuch by mal aj globálny dopad, upozorňuje klimatológ. Hroziaca erupcia na Bali podľa Pecha "pravdepodobne môže byť veľmi silná."

Vulkán Agung naposledy vybuchol v roku 1963. "Následky, ktoré v najbližších rokoch po roku 1963 mala samotná erupcia, boli dosť zásadné, pretože na Bali potom vypukol veľký hladomor," povedal Pecho.

Klimatický efekt erupcie z roku 1963 bol podľa Pecha dosť zásadný predovšetkým v tropických oblastiach. "Globálna teplota poklesla minimálne o 0,2 stupňa Celzia, čo je na úrovni globálneho priemeru pomerne slušný pokles," priblížil.

"Sopečná vulkanická aktivita môže mať zásadný vplyv na globálnu klímu, predovšetkým tesne po erupcii sa väčšinou pridruží ochladzovací efekt," vysvetlil Pecho.

Pripomenul aj erupciu sopky Pinatubo v roku 1991, kedy na tri až štyri roky klesla globálna teplota asi o pol stupňa Celzia.