Slovenská klíma sa mení. Čaká nás extrémne počasie

Jeho dosah cítime už dnes, no tie najväčšie zmeny nás ešte len čakajú. Máme na Slovensku naozaj očakávať subtrópy?

„Je teplá zima 82/83. / Sneh nenapadol / a v rozhlase hlásia, že zo severu priletelo do miest / málo čiernych havranov. / Zver sa neukladá na zimný spánok. / Aj ja mám od rána pocit, / že vo mne bez oddychu na jemných tlapkách / čosi dravo striehne. / V zelenej fľaši s chlórovanou vodou / sa rýchlo rozvíjajú / lístky orgovánu.“

Básnik Ivan Štrpka a skladateľ a hudobník Dežo Ursiny sa po celý čas svojej spoločnej tvorby vyznačovali nadčasovosťou, pre ktorú ich albumy s rovnako zatajeným dychom počúva aj najmladšia generácia. A občas sa prihodí, že ich skladba znie ešte naliehavejšie ako v čase jej vzniku. Ako napríklad tá Bez počasia z rovnomenného albumu z roku 1984. Hoci stav „bezpočasia“ vtedy slúžil Štrpkovi skôr ako metafora, dnes mrazí aj z doslovného významu toho textu. Naozaj sa máme pripraviť na časy, keď bude orgován u nás pučať už v januári?

Keď vládli hlboké mrazy
Nuž, až také zlé by to byť nemalo. Ale isté je, že ročné obdobia sa (nielen) na Slovensku budú naozaj meniť. Ba presnejšie: ich podoba sa mení už dlhšie a čoraz výraznejšie. A veľmi dobre to možno pozorovať práve na zimách, keď už zostaneme pri Štrpkovom texte.

O ich premene vydal pred piatimi rokmi knihu s názvom Zima A. D. 1500 – 2010 meteorológ, klimatológ a zároveň literárny vedec Pavel Matejovič. A čo mu po dôslednom bádaní vyšlo ako ten najväčší rozdiel? Prirodzene, teplota. „V minulosti sa počas zím vyskytovali obdobia, keď počas dňa nevystúpila nad mínus devätnásť, a pokladalo sa to za normálne. Počas vojnovej zimy v roku 1942 napríklad v Hurbanove namerali v noci mínus tridsať,“ skonštatoval krátko po vyjdení knihy pre Hospodárske noviny.

Dodal, že aj kedysi sa síce vyskytovali mierne zimy, no hlavný rozdiel oproti súčasnosti tkvel v tom, že tie studené boli do prvej polovice 20. storočia omnoho častejšie. A skutočne nedochádzalo k situáciám, keď teplota v januári vystúpila nad dvadsať stupňov ako v roku 2002 v Mlynskej doline. Pripomienku tuhých mrazov, na ktoré nostalgicky spomínajú ľudia narodení od päťdesiatyc

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.