Štúdia varuje: Umelé ochladenie Zeme môže mať ničivé dôsledky

Nový výskum osvetľuje potenciálne dôsledky geoinžinierstva na planétu.

Medzi najvýznamnejšie technologické návrhy na chladenie atmosféry Zeme patrí rozprašovanie aerosólov, ktoré odrážajú časť slnečného žiarenia späť do vesmíru. Tento prístup už bol v istom zmysle v prírode testovaný. Veľké sopečné erupcie ochladili planétu vstreknutím popola do atmosféry. Výbuch sopky Pinatubo v roku 1991 napríklad ochladil planétu o - 17 stupňov Celzia počas 15 mesiacov.

Nová štúdia založená na pokročilom počítačovom modelovaní v časopise Nature Communications zistila, že rozprašovanie aerosólov nad severnou pologuľou by znížilo závažnosť hurikánov v Atlantickom oceáne, ale ich postriekanie na južnej pologuli by malo opačný účinok na severný Atlantik.

Znižovanie aktivity hurikánov v Atlantiku môže znieť ako pozitívny prínos. Ale prichádza s inými pravdepodobnými dôsledkami. "Po hurikánovej sezóne, ktorú sme mali, to znie priaznivo," povedal jeden z autorov štúdie Anthony Jones. "Ale ak to vstreknete na sever, zvyšujete riziko sucha v Saheli."

Sahel je oblasť v Afrike, ktorá hraničí s púšťou Sahary a je náchylná na akútne sucho. Organizácia Spojených národov v roku 2012 uviedla, že v západnej Afrike a Saheli bolo podvyživených 15 miliónov ľudí predovšetkým kvôli suchu.

Jones povedal, že riziká geoinžinierinstva - podobne ako poškodenie klimatickou zmenou - nie sú rovnomerne rozdelené po celej Zemi. "Geoinžinierstvo na regionálnej a jednostrannej úrovni môže mať hrozivé dôsledky pre ostatné časti planéty," povedal Jones.

Napriek rizikám vedci, ktorí študujú geoinžinierstvo, naznačujú, že proces môže kúpiť rozhodujúci čas na to, aby ľudstvo prešlo od ekonomík s vysokým obsahom uhlíka, ktoré sú príčinou globálneho otepľovania. Niektorí  porovnávajú túto myšlienku s liekom proti bolesti, ktoý môže byť krátkodobo prospešný, ale nie je to dobré dlhodobé riešenie. Pacientovi, ktorý má život ohrozujúce ochorenie, lieky proti bolesti môžu zmierniť utrpenie, ale ochorenie nevyliečia.

Skupina výskumníkov na Harvarde sa v posledných mesiacoch pripravuje na uskutočnenie prvých terénnych štúdií geoinžinierstva na svete.

"Myšlienka, že by sme mohli vôbec premýšľať o úprave teploty planéty, je hrozivá," povedal Frank Keutsch, jeden z vedcov z Harvardskej univerzity. "Ale dôsledky zmeny klímy sú tiež dosť desivé. Toto je veľmi vážny subjekt. "