Odborník: Covid a zmeny klímy v nás vyvolávajú strach. Kvôli tomu druhému však zomrie viac ľudí

Vplyvy zmeny klímy už zažívame na vlastnej koži: prichádzajú ničivé povodne a suchá, stretávame sa s extrémnymi výkyvmi počasia.

Michal Nekvasil, ktorý pôsobí ako poradca pre otázky klimatickej zmeny Európskej komisie, pre Lidovky.cz upozorňuje, že situácia je vážna, o optimizmus ale ešte neprišiel.

Posledná správa Medzivládneho panelu pre zmenu klímy pri OSN z augusta tohto roku ukázala, že nádej, aby sa planéta neoteplila o 2°C, stále je.

Len treba konať rýchlo, pretože k dramatickým zmenám musí dôjsť počas nasledujúcej dekády. „Máme problém, nie je ale neriešiteľný,“ verí špecialista.

Aké dôsledky má zmena klímy na naše každodenné životy?

Predovšetkým extrémne výkyvy počasia, ktoré sú z veľkej časti dôsledkom klimatickej zmeny. Povodne a suchá sú častejšie a ničivejšie ako predtým, dažde splachujú domy a vysychajú studne aj záhradky. Od 90. rokov vieme, a augustová správa OSN to len potvrdila, že medzi činnosťou človeka a dopadmi klimatickej zmeny je jednoznačná súvislosť. Riešenie klimatickej krízy teda máme, aspoň zatiaľ, vo svojich rukách.

Na pandémiu koronavírusu reagoval svet veľmi rýchlo a počas roka sa vyvinula vakcína. Ako spoločnosť prinútiť, aby podobný postoj zaujala aj v súvislosti s klimatickými zmenami?

Covid a zmena klímy majú niekoľko spoločných znakov. Oboje v nás vyvoláva pocit neistoty a ohrozuje naše zdravie. Na dôsledky klimatických zmien ale pravdepodobne zomrie oveľa viac ľudí než na covid a ekonomické dopady budú tiež oveľa závažnejšie.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 79% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.