Objavili nové najväčšie prvočíslo. Má 23 miliónov cifier

Toto prvočíslo s označením M77232917 má 23 249 425 číslic. Výsledok je takmer o jeden milión číslic dlhší ako predošlé najväčšie prvočíslo, ktoré objavili v januári 2016, píše Guardian.

Toto číslo patrí do skupiny Mersennových prvočísiel, pomenovaných po francúzskom mníchovi zo 17. storočia Marinovi Mersennovi. Rovnako ako akékoľvek iné prvočíslo, sa Mersennovo prvočíslo dá deliť iba sebou samým a jednotkou a vypočíta sa tak, že sa číslo dva násobí sebou samým a na konci sa odpočíta jeden.

Predchádzajúce objavené prvočíslo bolo 49-te v Mersennovom zozname, čiže to posledné je 50-te.

"Som veľmi prekvapený, že sa našlo tak rýchlo, očakávali sme, že to bude trvať dlhšie," uviedol profesor matematiky Chris Caldwell na univerzite v Tennessee. 

Nové prvočíslo objavila veľká internetová organizácia Mersenne Prime Search (Gimps), ktorá združuje dobrovoľníkov po celom svete. V nasledujúcich dňoch použili na overenie objavu ďalšie štyri počítače s rôznymi hardvérmi a softvérmi. Trvalo im to 34 až 82 hodín.

M77232917 v prvom rade našiel počítač Jonathana Pacea, 51-ročného elektroinžiniera z Germantownu v Tennessee. Trvalo mu to celých šesť dní nonstop výpočtovej práce. Teraz má nárok na cenu vo výške 3000 USD.

Na otázku fascinácie matematikov takýmito obrovskými číslami, Caldwell povedal: "Sú vzrušujúce pre tých z nás, ktorí o ne majú záujem. Je to ako keby ste sa pýtali, prečo vylieznete na horu." Porovnáva prvotriedne čísla s diamantmi, pričom malé nájdu svoje využitie v šifrovaní a iných aplikáciách, ale veľké sú skôr ako výstavné kusy, v praxi nemajú využitie. 

Curtis Cooper, profesor matematiky na univerzite v Missouri, našiel predošlé najväčšie prvočíslo v roku 2016. Povedal, že bol trochu smutný, že tak rýchlo prišiel o rekord, ale dodal: "Som naozaj šťastný za celú organizáciu a za toho, kto ho našiel. Hľadal 14 rokov, takže pracoval tak ťažko ako ja. "