Hawking tesne pred smrťou dokončil „úchvatnú“ teóriu

Kolegovia odhalili, že akademická práca renomovaného teoretického fyzika navrhla prelomovú matematiku potrebnú na to, aby vesmírna loď našla stopy viacerých veľkých treskov.

Práca s názvom Hladký výstup z večného rozpínania sa môže stať Hawkingovým najdôležitejším vedeckým odkazom, píše Telegraph.

Vedci povedali, že ak by dôkazy, ktoré sľubuje nová teória, boli objavené skôr, ako Hawking minulý týždeň zomrel, možno by získal Nobelovu cenu, ktorá sa mu tak dlho vyhýbala.

​Nový dokument sa snaží vyriešiť problém, ktorý vyvolala Hawkingova "nehraničná" teória z roku 1983, ktorá opísala, ako vesmír vzniká Veľkým treskom. Podľa toho sa vesmír okamžite rozšíril z malého bodu na prototyp dnešného života, čo je proces známy ako rozpínanie.

Ale teória tiež predpovedala nekonečný počet veľkých treskov, z ktorých každý vytvoril svoj vlastný vesmír, multivesmír, ktorý predstavoval matematický paradox, pretože je zdanlivo nemožné ho merať.

"Zaujímavá myšlienka v Hawkingovej štúdii je, že multivesmír opustil svoju stopu na pozadí žiarenia prenikajúceho do nášho vesmíru a my by sme ho mohli merať detektorom na vesmírnej lodi," povedal Carlos Frenk, profesor kozmológie na Durhamskej univerzite. Tieto myšlienky podľa neho ponúkajú úchvatnú vyhliadku na hľadanie dôkazov o existencii iného vesmíru.

Profesor Thomas Hertog z univerzity KU Leuven v Belgicku pracoval s Hawkingom na novej teórii a povedal, že pred dvoma týždňami sa s ním stretol, aby prediskutovali jeho konečné schválenie.