Grónsko má záhadnú "temnú zónu". Vedci prišli na to, čo ju spôsobuje

Nová štúdia ponúka vysvetlenie tohto javu a viní z toho nečistoty, ako napríklad uhlík a ľad obývajúce riasy, píše Space.com.

"Tmavá zóna je pokrytá jemne rozptýlenou vrstvou prachu a čierneho uhlíka, ktoré poskytujú výživu pre tmavé riasy," uviedol spoluautor štúdie Alun Hubbard, profesor Nórskeho centra pre arktický plynový hydrát, životné prostredie a klímu. 

Ľadový príkrov pokrýva viac ako 80 percent pevniny Grónska, asi 1,7 milióna štvorcových kilometrov. Ľad má v priemere viac ako 1,6 kilometra a 8 percent svetovej sladkej vody. Ak sa úplne roztopí, globálna hladina mora by podľa NASA vzrástla o 7 metrov.

Kvôli tejto katastrofálnej perspektíve sa vedci snažili pochopiť, prečo sa zmenšovanie grónskeho ľadového príkrovu v posledných desaťročiach zrýchľuje.

Biely sneh a ľad majú vysokú odrazivosť, čo znamená, že odrážajú viac energie slnka ako absorbujú. Tmavé škvrny však absorbujú viac energie a môžu vyvolať pozitívnu spätnú väzbu, ktorá vedie k ešte väčšiemu topeniu v ľadovom príkrove. 

Hubbard a jeho kolegovia odišli do Grónska v auguste 2014 a použili ručne vypustený dron na zachytenie obrázkov s vysokým rozlíšením časti temnej zóny. Zatiaľ čo korytnačky a kaluže topiacej sa vody vysvetlili niektoré z tmavých škvŕn, výskumníci zistili, že väčšina tienistých povrchov mala rovnomerný nános nečistôt.

Tieto nečistoty zahŕňajú zachytený prach a sadze, ktoré sa nahromadili v priebehu rokov z požiarov a tovární, ako aj tmavo sfarbené kvitnúce riasy z mikróbov, ktoré môžu prežiť v drsnom prostredí Grónska.

Niektoré nedávne výskumy naznačujú, že v temnej zóne môže existovať ďalší komplexný účinok spätnej väzby. A to sú kvitnúce riasy poháňané niektorými nečistotami, ktoré sa zachytili v ľade.

"Riasy potrebujú živiny a potraviny, najmä prach, organický uhlík a vodu," vysvetlil Hubbard. "V lete sú  hojné a kvitnúce riasy rastú. Keďže riasy majú tmavé sfarbenie, posilňujú tmavú zónu, čo prináša pozitívny efekt spätnej väzby, kde ľadový príkrov absorbuje ešte viac slnečného žiarenia a produkuje ešte viac topenia. "